Czy możemy pić wodę z kranu?

Codziennie każdy z nas wypija minimum dwa litry wody dziennie, czyli ponad jedną plastikową butelkę. Warto zastanowić się nad tym, po co mamy płacić, jak mamy jej pod dostatkiem w mieszkaniu, czy domu? Decydując się na takie picie, będziemy produkować mniej plastiku, zaoszczędzimy więcej pieniędzy, co najważniejsze nie zostaniemy nabici w butelkę.

Jakość wody

Woda w wodociągach jest czysta bez żadnych bakterii. Regulacje określa polskie prawo oraz rozporządzenia Unii Europejskiej. Taka sama jest w Berlinie, Warszawie, czy Paryżu. Jakość wody jest kontrolowana także podczas jej puszczania rurami. Położone są głęboko w ziemi i panuje w nich wysokie ciśnienie, żadna rura nie może zostać uszkodzona. Jakość jest kontrolowana z częstotliwością przepływu. W dużych miastach ma to miejsce bardzo często. Jedynym odcinkiem i najkrótszym za które nie odpowiadają wodociągi, to instalacja w budynku. Za ten stan odpowiada zarządca nieruchomości.

Czasami woda może być zabarwiona na brązowo, ale jest to wynik podwyższonej zawartości żelaza. Powstaje to podczas napraw, czy czyszczenia sieci. Warto wstrzymać się wtedy z jej piciem, aż zniknie zabarwienie. Jeśli po nocy pokazuje się u nas woda brązowa, to znaczy, że w bloku jest zła instalacja.

Niestety woda z kranu zawiera chlor i przez to ma ona niebezpieczny smak i zapach. Potrzebny jest on do zabijania bakterii. Dodawana jest jego bardzo mała ilość, ale taka woda jest całkowicie bezpieczna. Jeśli nie chcemy go w wodzie, to nalaną kranówkę można odstawić na kilka godzin i dzięki temu chlor wyparuje.

Woda z kranu posiada mnóstwo minerałów, takich jak: magnez, wapń i wiele więcej. Wiele naukowców badało skład wody porównując z butelkowaną i okazało się, że tylko 15% wód w butelce dostępnych w sklepach ma lepszą jakość od kranówki.

Rezygnując z wody butelkowanej zaoszczędzić możemy poro pieniędzy. Średnia cena za metr sześcienny to 4 zł a ma on aż 1000 litrów. A za butelkę wody 1,5 litrowej płacimy ok. 1,50 zł.Jak widzimy powyżej, warto przekonać się do picia wody z kranu, ponieważ jest ona w pełni zdrowa dla naszego organizmu. Nie warto ulegać reklamom, które starają się przekonać nas, że tylko woda z butelek jest zdrowa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *