Czy wilków mamy się bać?
Od wielu pokoleń wilki budzą masowy lęk u ludzi. Gdy większość wybiera się do lasu na spacer, czy grzyby, to obawia się spotkania tego stworzenia. Czy ten strach jest uzasadniony?
Czy wilki są straszne?
Obecnie w całym kraju żyje ich około tysiąca. Mieszkańcy małych miasteczek i wsi ciągle składają petycje o masowy ostrzał wilków, ponieważ boją się, że zostaną zaatakowani. Na szczęście wilki od 1998 r. są w Polsce pod ochroną. Zezwolenia wydaje się jedynie na odstrzał interwencyjny, w przypadku gdy drapieżnik stanowi poważne zagrożenie na jakimś obszarze. W niektórych regionach czasami zdarzają się napaście drapieżników na zwierzęta hodowlane, ale w większości przypadków rolnicy je na nie narażają, bo nie stosują żadnych zabezpieczeń, ponieważ chcą dostać od państwa odszkodowanie.
Kiedyś na wilki polowano bez litości, ponieważ Kościół próbował zobrazować istnienie szatana w postaci tego stworzenia. W końcu zostały wypędzone z wielu europejskich lasów. To, że wilki są istotami złymi i okrutnymi jest tylko niestety bajką. Niestety w literaturze dziecięcej wilki też nie cieszą się dobrą sławą. Popularnością cieszy się bajka o Czerwonym Kapturku w której zły wilk atakuje dzieci i je zjada.
Wilki są dobre
Na ogół wilki są bardzo spokojnymi zwierzętami, atakują tylko, gdy są głodne. Nigdy nie robią tego samodzielnie, boją się ludzi i ich unikają. Starają się nie podejmować żadnego ryzyka. Zazwyczaj zabijają na zwierzęta chore oraz słabe, ponieważ są bardzo delikatne i słabe. Są mięsożerne. Polują na jelenie, owce. Na zwierzęta gospodarskie poluje wyłącznie tylko wtedy, gdy jest głodny.
Wilki należą do rodziny psowatych. Gdyby kiedyś wilki masowo atakowali ludzi, to nie powstałyby psy, takie jakie znamy dzisiaj.
Wilki mogą tylko zaatakować człowieka, gdy chorują na wściekliznę. Działają tylko w samoobronie, gdy są ranne i pozbawione możliwości obrony, czyli ucieczki. Prawdopodobieństwo pogryzienia przez wilka jest bardzo niskie, a te stworzenia są bardzo potrzebne w naszym ekosystemie. Bez wilków mielibyśmy bardzo dużo szkód w rolnictwie, np. sarny czy jelenie cały czas by się rozmnażały. Chronią las przed zniszczeniem przez zwierzęta kopytne. Atakują słabe osobniki zapobiegając tym samym rozprzestrzenianiu się chorób.
Wilki lubią żyć w rodzinie, czy skupisku. Wtedy łatwiej się im poluje na większą zdobycz, potem dzielą się pokarmem. Watahy liczą nawet osiem osobników.
Książka Pana Wajraka
Niedawno miałam przyjemność przeczytać książkę, pt. „Wilki” napisaną przez Adama Wajraka. Autor opowiada o tropieniu wilków i ich życiu w Europie. Największym dla nich zagrożeniem jest człowiek, obecność jego w lesie powoduje strach i ból.
Autor umiejętnie w opowieść wplótł informacje o swoich badaniach na temat wilków, ich hierarchii, nawykach żywieniowych, ciągłych zmianach pobytu, czy przyjaźni z dzikimi zwierzętami. W książce umieszczonych jest mnóstwo doskonałych jakościowo zdjęć z wilkami w różnych sytuacjach. Polecam każdemu tę lekturę, jest naprawdę warta uwagi.