Dekalog oszczędzania

Każdy z nas chciałby zarabiać jak najwięcej pieniędzy, ale czasami jest to niemożliwe. Nie musimy w znaczący sposób ograniczać swojego życia i rezygnować z przyjemności. Jeżeli dobrze się zastanowimy, to zrozumiemy, że posiadanie pieniędzy zależy w dużej mierze od naszych codziennych wyborów. Nawet jak będziemy zarabiać 10 tysięcy złotych na miesiąc, to wszystko możemy wydawać na ubrania z renomowanych firm. Na szczęście jest dużo zasad, które pomogą domowy budżet utrzymać na koncie.

sposoby-na-skuteczne-oszczedzanie

1. Wyznacz dzienny limit

Przed rozpoczęciem nowego tygodnia, wieczorem w niedzielę zaplanuj wydatki na każdy dzień. Uwzględnij w tym rachunki, wizyty u lekarza.

2. Zacznij działać, a nie rób tylko planów

Zamiast zapisywać w notesie ogólniki, typu: oszczędzać pieniądze, lepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie obiadów na mieście, sprzedanie zbędnych ciuchów na aukcjach lub założenie oszczędnościowego konta.

3. Zrezygnuj z newsletterów reklamowych

Otrzymywanie na skrzynkę pocztową zniżek, czy katalogów z rabatami zachęca każdego do zakupów. Większość myśli, że w ten sposób oszczędza, ale są to pozorne oszczędności. Po co Ci setna książka, czy dwudziesty sweter, którego nawet nie założysz. Pohamuj impulsywne zakupy, a zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

4. Regularnie przeliczaj swoją gotówkę

Kilka razy w miesiącu przeliczaj swoją gotówkę ze wszystkich kont. Jeśli wiesz, ile masz pieniędzy, to robienie zakupów będzie bardziej świadome. Będziesz wiedziała, w jakim stopniu możesz sobie na nie pozwolić. Warto wiedzieć takie rzeczy, na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Brak wystarczających pieniędzy prowadzi często do zaciągania kredytów, np. gdy zepsuje ci się lodówka.

5. Wkładaj drobne do słoika

Grosze to też pieniądze. Kiedy zaczniesz odkładać wszystkie monety w jedno miejsce, szybko przekonasz się jak łatwo uzbierać pieniądze na jakiś cel. Codziennie odkładaj do słoika drobniaki, jakie zostały z danego dnia.

comment_rfhts6snteetxvmb9mbdrpozthvs3cjy

6. Wymyśl coś, co możesz robić za darmo

W dużych miastach często odbywają się wydarzenia kulturalne za darmo. Noc Muzeów, Indsustiada, Jarmarki, Targi, szkolenia. Regularnie sprawdzaj, jakie wydarzenia odbywają się w Twojej okolicy.

7. Zacznij oszczędzać

Co miesiąc odkładaj na oszczędzające konto jakąś sumę pieniędzy, np. 50, czy 100 zł. Będzie to fundusz na nieprzewidziane wydatki, jak naprawa samochodu, czy zakup sprzętu AGD. Po roku, czy kilku latach uzbiera Ci się na koncie duża suma.

8. Do pracy noś jedzenie

Większość ludzi nawet nie ma pojęcia, że uciekają im pieniądze na drobne przyjemności, typu kawa, czy pączek. Po co to kupować codziennie, jak można nosić ze sobą jedzenie? Obiady można kupować w domu, a kawę nosić w kubku termicznym lub termosie.

3

9. Spłać mały dług

Jeżeli jesteś zadłużona u wielu osób, to spisz wszystkie długi na kartce i zacznij spłacać najmniejsze. Kiedy już uporasz się z tym zadłużeniem, weź się za kolejny. Postępuj tak, dodając coraz wyższe sumy na spłatę, aż pozbędziesz się wszystkich zobowiązań.

10. Oszczędzaj na czynnościach dnia codziennego

Staraj się oszczędzać w domu prąd, wodę, także staraj się kupować jedzenie i ubrania na promocjach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *