Eko sprzątanie domu – jak rozpocząć

Sklepowe środki do sprzątania z których wszyscy masowo korzystają zawierają bardzo dużo chemii, która jest niebezpieczna dla zdrowia.

Zawierają one związki chloru, które potrafią przenikać przez skórę i wpływają na działanie układu nerwowego. Szkodliwe fosforany wywołują uczulenie, a konserwanty i substancje zapachowe są najbardziej alergenne.

Niestety nasze ciała magazynują tę całą chemię i w przyszłości może ona wywoływać alergie, astmę, czy jakieś inne poważne choroby. Niebezpieczna jest ona dla kobiet w ciąży, bo może źle wpływać na rozwój płodu.

Naturalność jest najważniejsza

Miejsce, w którym sprzątamy powinnyśmy dbać naturalnymi sposobami i stosować takie produkty, których kiedyś używały nasze prababki, a nie kupować wszystkiego w sklepach. Wykorzystywać możemy do tego celu: ocet, szare mydło, sodę oczyszczoną, cytrynę, czy olejki eteryczne. O zmianach warto pomyśleć zwłaszcza jak mamy w domu zwierzęta albo małe dzieci.

Olejki eteryczne warto kupować naturalne, ponieważ mają one działanie lecznicze. Olejek lawendowy działa uspokajająco, wystarczy kilka kropel na pościel, a nasz sen przebiegnie przyjemnie. Natomiast z drzewa herbacianego działa odkażająco. Za jego pomocą szybko można pozbyć się wirusów i bakterii.

Naturalne środki do sprzątania możemy zrobić samodzielnie, a jak nie mamy czasu to warto zapoznać się z ofertą pobliskich sklepów ze zdrową żywnością.

Płyn do mycia naczyń

Składniki:
sok z 3 cytryn
1,5 szklanki wody
1 szklanka octu
1 szklanka soli

Przygotowanie:
1. Wszystkie składnik zmieszać razem w garnku.
2. Gotować przez około 10 minut dopóki płyn się nie zagęści.
3. Przelać do pojemnika.

Stosować można jak każdy płyn do naczyń.

Płyn do czyszczenia piekarnika

Składniki:
1/2 szklanki sody oczyszczonej
4 łyżeczki soli
gorąca woda

Przygotowanie:
1. Wszystko razem wymieszać. Wyłożyć na zabrudzone miejsca i zostawić na 5 minut.

Płyn do mycia szyb

Składniki:
2 łyżeczki octu
2 litry ciepłej wody

Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki wlać do butelki ze spryskiwaczem. Psikać brudne okno albo lusterko, a następnie wytrzeć gazetą lub pończochą.

Płyn ogólnoczyszczący

Składniki:
2 szklanki gorącej wody
0,5 szklanki octu
0,5 łyżeczki olejki eterycznego

Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki wlać do butelki ze spryskiwaczem. Spryskać brudne miejsca i przetrzeć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *