Jak być bardziej produktywnym w ciągu dnia?

Niektórzy z nas mają problemy z wykonywaniem zadań. Pamiętać trzeba o tym, że lepiej coś zrobić, nawet nie idealnie, a większość rzeczy można zawsze poprawić. Nawet jeśli nie, to świat się nie zawali, gdy będzie coś źle zrobione.

Z produktywnością każdy mierzy się z tym samym – u każdego dzień trwa 24 godziny, ale u niektórych wydaje się, że mają dwa razy więcej czasu. Realizują mnóstwo celów, wszystko się im udaje. A czemu? Bo są doskonale zorganizowani i dzięki temu nie muszą pracować dłużej, tylko mądrzej.

Jak szybko wykonywać robotę – złote zasady

W wykonanie zadania wysiłek warto włożyć raz, postarać się usystematyzować i przyśpieszyć pracę, a nie w kółko robić tę samą pracę. Jeżeli jesteśmy przytłoczeni różnymi zadaniami, to część zadać możemy zlecić komuś innemu. Dzięki temu praca będzie nam szła szybciej.

Pracę twórczą warto oddzielać od administracyjnej. Rano możemy zająć się np. pisaniem, a potem należy sprawdzać internet, skrzynkę mailową, włączyć telefon. Dzięki temu będziemy mogli się poświęcić się pracy i nic nie będzie nas rozpraszało. Niezależnie od tego, co wydarzy się później będziemy mieli najważniejszą część w ciągu dnia zrobioną. Pracować możemy oczywiście rano, popołudniu, czy wieczorem. Tylko ważne jest, by wyłączyć wszelkie rozpraszacze.

Ćwiczenia w ciągu dnia są bardzo ważne. Po zrobieniu danego zadania warto wstać z krzesła, przeciągnąć się, porzucać psu zabawkę. Rozprostujemy wtedy kręgosłup, a nasze oczy chwilę odpoczną od ekranu.

Zadania warto grupować, wtedy wykonamy je szybciej. Za jednym zamachem będziemy mogli zrobić zdjęcia, rozplanować posty do mediów społecznościowych, wystawić przedmioty na sprzedaż. W ten sposób uda się nam oszczędzić masę czasu. Nie pominiemy także niczego, a praca będzie wtedy łatwiejsza.

Nie warto porównywać się z innymi, a cele wyznaczać sobie przyziemne, w oparciu o własne doświadczenia. Można wybrać sobie takie projekty, które będą dawały spełnienie i radość, nie wymyślać niestworzone rzeczy, typu: zostanę gwiazdą telewizyjną.

Metody Ivy Lee

Do serca warto wziąć sobie metody Ivy Lee na które składają się 3 proste zasady:

  1. Pracownicy na koniec dnia pracy powinni stworzyć 6 zadań na następny dzień.
  2. Listę zadań należy posegregować według ich ważności, czyli każdemu z tych zadań trzeba nadać odpowiednią wagę.
  3. Każdy dzień należy zacząć od realizacji najbardziej istotnych zadań wykonując pracę po kolei.
  4. Skupić się należy na jednej rzeczy, nie robić dwóch jednocześnie.

A jak Wy podchodzicie do produktywności? Czy macie jakieś sposoby, by pracować skuteczniej i wydajniej?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *