Jak napisać pracę magisterską?
Pisanie pracy magisterskiej jest najtrudniejszym etapem końca studiów dla wielu studentów. Jeżeli chodzimy na nie z pasji, to będzie to przyjemność.
Osiągnij sukces
Najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku. W moim przypadku na obronę od ukończenia studiów mam pięć lat. Seminarium wybiera się na czwartym roku i regularnie odbywają się już wtedy spotkania z promotorem. Warto słuchać promotora, nawet gdy jest bardzo zajęty i cię olewa, ponieważ w końcu podzieli się swoim doświadczeniem. Najlepszy jest promotor, który wymaga od ciebie czegoś napisanego. Nie będziesz wtedy musiał wszystkiego zrobić na ostatni moment.
Na początku warto przejrzeć prace magisterskie, zobaczyć jak mają wyglądać. Udostępni Ci je na pewno promotor, a jak nie to znajdziesz je w bibliotece lub w internecie. Warto przejrzeć też różne poradniki oraz zapoznać się z wymogami na danej uczelni. Ja polecam tę książkę: „Jak napisać, przepisać i z sukcesem obronić pracę dyplomową lub magisterską?” Dowiemy się z niej, jak wybrać promotora, temat pracy, czy wybrać pracę opisową lub badawczą, a także jak skutecznie robić notatki, aby się w nich nie pogubić. W drugiej części są zasady pisania, a w trzeciej porady praktyczne.
Jak pisać?
W fazie początkowej należy wymyślić temat, konspekt, zebrać bibliografię, a dopiero potem zabrać się za pisanie.
Przy pisaniu należy uwzględnić wszystkie zasady, które znamy z języka polskiego. Zdania powinny być krótkie. Warto też parafrazować różne definicje i zamieszczać cytaty.
Pracę magisterską należy podzielić na mniejsze etapy. Całości nie napiszesz od razu. Przy pisaniu warto wyłączyć się z internetu, a zwłaszcza z portali społecznościowych, ponieważ pochłaniają one bardzo dużo czasu. Gdy tego nie zrobisz, to po każdym akapicie będziesz zaglądał na tablicę Facebooka. Najlepiej się wylogować, a jak jesteśmy bardzo zaawansowani, to wyciągnąć kabel od internetów.
Podczas pisania warto mieć przygotowane potrzebne książki. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem wstawać i szukać informacji. Na komputerze można mieć też otwarte zakładki, do których będziemy zaglądać. Podczas pisania warto wyłączyć telefon, nie sprzątać, nie rozmawiać z partnerem. Najlepiej unikać wszelkich rozpraszaczy. Idealnie sprawdzi się godzinowy plan pisania z rozpisanymi przerwami na spacer, czy obiad.
Pracę magisterską najlepiej zapisywać na dysku, pendrive, mailu, jak i na Dropboxie. Na bieżąco trzeba ją aktualizować.
Po zastosowaniu się do powyższych porad pracę napiszesz szybko. Gdy już będzie skończona, zaakceptowana przez promotora i oddana do dziekanatu, to wkrótce nadejdzie dzień obrony. Jest to tylko formalność. Pytania dotyczące tematu pracy magisterskiej nie będą wyzwaniem. W końcu spędziłeś kilka miesięcy nad jej powstaniem i tematyka jest ci na pewno doskonale znana. Komisji także nie można się bać, bo będzie w niej znany nam promotor.