Jak rozszerzać dziecku dietę? Metoda BLW

Dla wielu rodziców temat rozszerzania diety jest bardzo dyskusyjny. Jedni są za zrobieniem tego od 4 miesiąca – podają papki, a inni od 6-stego – pełne kawałki jedzenia. Wszystko zależy od rodzica, co wybierze.

Czym jest BLW?

Wielu zwolenników na świecie znajduje metoda Bobas Lubi Wybór (Baby Led Weaning). Posiłki możemy zacząć wprowadzać po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy, gdy wykazuje wszystkie objawy gotowości na nowe posiłki. Musi umieć samodzielnie siedzieć lub z niewielkim podparciem, mieć zanik wypychania językiem pokarmów z ust, umieć chwytać przedmioty i wkładać do ust, a co najważniejsze interesować się jedzeniem.

Ogólna zasada tej teorii polega na tym, by sadzać dzieci z dorosłymi przy stole i pozwalać mu smakować różne nowości. Dzieciom można podawać pokrojone w paseczki marchewki, różyczki brokułów, banan. Dzięki temu niemowlę poznaje nowe pokarmy, jak pozwalamy mu jeść palcami. Dodatkowo należy karmić je piersią lub butelką.

Gdy dziecko samodzielnie nie siedzi, to możemy je delikatnie posadzić na kilka minut dziennie.

Metoda BLW ma mnóstwo korzyści, takich jak: zabawa, przyjemność jedzenia, zdobywanie pewności siebie, naukę bezpiecznego jedzenia, kontrola łaknienia, pozytywne nastawienie do jedzenia, wartościowe pożywienie, wspólne spędzanie czasu podczas posiłków, radzenie sobie z różnymi konsystencjami.

Czemu nie dawać mieszanek?

Czteromiesięczne niemowlę ma silny odruch wypychania wszystkiego językiem i cały czas wypluwa jedzenie. Rodzice się bardzo denerwują, ponieważ myślą, że dziecko nie chce jeść. A tak naprawdę nie potrafi. Takie małe dziecko by nic nie powinno jeść innego niż mleko matki, czy modyfikowane.

Według nowych wytycznych medycznych podawanie dzieciom przez długi czas papek, kaszek, przecierów, bo nie wykształca się u nich odruch gryzienia i żucia. WHO nie poleca wcześniejszego rozszerzania diety.

Bobas Lubi Wybór – recenzja

Zainteresowani rodzice tą dietą mogą przeczytać dostępny na polskim rynku poradnik, pt. „Bobas lubi wybór”. Rozwieje on wszystkie wątpliwości i odpowie na mnóstwo pytań, które każdy rodzic zada sobie przy wychowywaniu malucha. Poznamy podstawy tej diety.

Niemowlak sam decyduje co chce jeść i robi to własnymi rączkami. Dla wielu osób ten rodzaj diety może być problematyczny z powodu bałaganu, które robią dzieci podczas karmienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *