Jak się nie dać oszukać na wakacjach?
Sezon wakacyjny trwa w pełni, dla większości jest to czas intensywnych wyjazdów. Biura podróży, hotele, kwatery prywatne, restauracje czekają już na turystów. My musimy pamiętać o tym, żeby być ostrożnym i nie dać się oszukać.
Przedsiębiorcy są nie zawsze uczciwi wobec nas, a podczas zwiedzania czyhać mogą na nas jeszcze inne, nieciekawe niespodzianki – nieuczciwi taksówkarze albo złodzieje.
Fikcyjne biura podróży
Co roku w mediach słychać o nieuczciwych biurach podróży. Pierwszym znakiem, który ma podnieść naszą czujność jest atrakcyjna oferta cenowa oraz konieczność szybkiego podjęcia decyzji. Przed jakąkolwiek wpłatą musimy sprawdzić, czy biuro podróży znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Od legalnego biura podróży w przypadku jego upadłości otrzymamy zwrot pieniędzy ze środków publicznych.
Fikcyjne wyprawy egzotyczne
Często na portalach społecznościowych oszuści zamieszczają informację o fikcyjnych wycieczkach np. dotyczących kilkuosobowego wyjazdu do egzotycznego państwa. Oczywiście oferta jest niezwykle atrakcyjna cenowo. Żeby wziąć w niej udział trzeba wpłacić szybko zaliczkę na konto oszusta. Przed tym procesem warto sprawdzić, czy dany hotel istnieje, a także sprawdzić dane organizatora.
Fikcyjne pensjonaty
Na portalach społecznościowych często zamieszczane są ogłoszenia z ofertami wynajmu nieistniejących kwater prywatnych w niezwykle atrakcyjnych cenach. Warunkiem dokonania rezerwacji jest wpłata zaliczki, a przy wpłacie całej kwoty otrzymamy wielki rabat. Po dokonaniu wpłaty kontakt się urywa albo turysta na miejscu dowiaduje się, że takie miejsce nie istnieje. Przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty należy sprawdzić, czy dany obiekt istnieje.
Fikcyjne nagrody
Na wielu portalach społecznościowych zamieszczane są konkursy w których można wygrać wiele rzeczy. Każdy konkurs przyciąga internautów, należy napisać komentarz, polubić stronę, udostępnić post. Celem tych fanpage jest zdobycie dużej ilości polubień, a potem sprzedaż profilu. Konkursy są tez organizowane na fałszywych profilach znanych osób. Często warunkiem odbioru nagrody jest wysłanie fałszywego smsa.
Jak widzimy powyżej, w sezonie musimy być bardziej ostrożni. Nie możemy podejmować szybkich decyzji i tak mamy szczęście, że żyjemy w obecnych czasach. Możemy znaleźć stronę obiektu, przeanalizować w wyszukiwarce Google opinie. Ponadto nie wpłacajmy żadnych zaliczek nie mając dokładnych danych organizatora wycieczki albo biura podróży.