Jak wychować szczęśliwe dziecko? 5 świetnych książek
Każdy rodzic chce dla własnego dziecka jak najlepiej. Stara się je dobrze wychować i zapewnić mu wspaniałe dzieciństwo. W obecnych czasach nie musimy pytać się wszystkich dookoła, jak wychować dziecko. Mamy dostęp do internetu, a także do ciekawych poradników.
Ostatnio na rynku pojawiło się bardzo dużo ciekawych książek na temat wychowania dziecka. Przygotowałam dla Was spis najciekawszych. Warto je zakupić albo wypożyczyć z biblioteki.
Najciekawsze książki dotyczące dzieci
Ostatnie dziecko lasu – Richard Louv
Książka jest bardzo ciekawa, autor udowadnia w niej, że ludzie potrzebują kontaktu z bliskim środowiskiem. My, jako starsze pokolenie mieliśmy to zapewnione, ale obecne dzieci przesiadują wyłącznie w domu przed komputerem i telewizorem. Dlatego my, jako rodzice powinniśmy postarać się o to, żeby nasze dzieci pokochały środowisko naturalne. Przyroda wyczula zmysły, kontakt z przyrodą w dzieciństwie sprawia, że wyrastamy na osoby silne, spostrzegawcze i pewne siebie.
Najlepszy dział w książce to 100 razy działanie, który zachęca całą rodzinę do spędzania czasu na łonie natury. Zamieszczone są tutaj cenne wskazówki i proste porady. Warto ją przeczytać i podejść inaczej do wychowania naszego potomka.
Najszczęśliwsze dziecko w okolicy – H.Karp
Jest to świetny poradnik dla rodziców niespokojnych noworodków i niemowląt. Autor jest uznanym na świecie pediatrą i opisuje w dokładny sposób technikę wyciszenia płaczącego niemowlaka. Dowiemy się z niej jak np. wydłużyć sen niemowlęcia. Zachęca do tego, aby w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka odtworzyć mu środowisko prenatalne, ponieważ dziecko nie płacze wyłącznie w głodu.
Autor stara się nam wytłumaczyć, że ciąża powinna trwać o trzy miesiące dłużej. Po narodzinach dziecko jest jeszcze nie przystosowane do życia w naszym środowisku. Dlatego powinnyśmy przez pierwsze trzy miesiące zaspokajać potrzeby dziecka, zapewnić mu wrażenia jak z macicy. Pomocne będą zamieszczone zasady w książce:
– stabilna pozycja – na boku lub na brzuszku
– ciasne owijanie dziecka (spowijanie)
– głośny, jednostajny szum – szumiś albo suszarka do włosów
– rytmiczny, kołyszący ruch – spacery w chuście lub leżaczek bujaczek
– ssanie – czegokolwiek, np. sutka, palca, czy smoczka.
W głębi kontinuum – J.Liedloff
Ciekawa książka w której autorka przytacza, jak rodziny żyją i wychowują dzieci wśród Indian. Zachęca ona do tego, aby ich ponaśladować i wychować dziecko w nurcie rodzicielstwa bliskości. Nasze dzieci z nowoczesnych państw są niespokojne, płaczą, prężą się, a rodzice kupują im co chwile nowe bujaczki, wózki, kołyski, huśtawki, zabawki. One potrzebują najbardziej bliskości, a nie rzeczy materialnych.
My – rodzice z zachodu skupiamy się na treningu samodzielnego zasypiania, a według plemion maluch powinien spać z rodzicami, ponieważ żaden ssak nie odnosi swojego dziecka do innego posłania.
Dzieci tęsknią za objęciami matki i taty. Ich brak ma wpływ potem na ich dorosłe życie. Nasza cywilizacja w ogóle nie przypomina spokojnych, wyważonych Indian.
Dziecko bez kosztów – G.Cozza
Ciekawy poradnik, który udowadnia że tak naprawdę dziecko nie potrzebuje wielu rzeczy, tylko bliskości. Producenci zasypują nas masą gadżetów, typu maty edukacyjne, kojce, kosze na pieluchy, komody z przewijakami, mleka w proszku, kaszki i wiele więcej. Nieświadomi rodzice szykując wyprawkę dla noworodka wydają majątek, a po przeczytaniu tej książki można dość do wniosku, że tak naprawdę nie są one potrzebne. Najważniejsze jest, żeby dziecko wychować w miłości i szacunku.
W książce są przedstawione różne porady, listy zakupów. Niezbędny jest fotelik do samochodu, ale bez wózka już możemy sobie poradzić, ponieważ doskonałym rozwiązaniem jest chusta do noszenia malucha. Książka jest także ciekawą opcją dla osób, które chcą żyć w duchu ekologicznym a nie konsumenckim. Autorka przekonuje, że małemu dziecku do szczęścia potrzeba głównie rodziców i ich miłości.
Zdrowy brud – M.Shetreat-Klein
Świetny poradnik, w którym autorka zachęca rodziców do zdrowego odżywiania. Zamieszczone są w nim praktyczne informacje na temat magazynowania żywności, a także jak czytać etykiety. Udowodnione jest także, że nadmierna dezynfekcja rąk może bardziej szkodzić niż być dobra.Obecnie większość lekarzy nie widzi związku między egzemą, cukrzycą i depresją a alergią pokarmową. Brud jest czasem zdrowy, byle nie w nadmiarze. Obecnie nawet zaleca się kąpanie noworodka 2 w tygodniu, żeby nie pozbawić go naturalnej flory bakteryjnej.