Jak zapobiegać częstym infekcjom gardła?

W okresie jesienno-zimowym często dopadały mnie infekcje gardła. Nie było chyba tygodnia, kiedy byłam w pełni zdrowa. Odbyłam nawet konsultację u lekarza laryngologa, ale okazało się, że wszystko jest dobrze. Zalecił mi, żebym zwracała większą uwagę na nawilżenie gardła. Poniżej zamieszczę Wam skuteczne sposoby, które stosuję profilaktycznie w ciągu roku. Dzięki temu nie choruję.

Co robić?

Ważne jest nawilżanie gardła zwłaszcza w zimie, ponieważ sezon grzewczy bardzo je wysusza. Po pierwsze powinniśmy wypijać minimum 2 litrów wody codziennie, najlepiej niegazowanej. Pamiętać trzeba, że herbata i kawa ma działanie wysuszające, dlatego nie można z nią przesadzać. Pomocne będą tabletki do ssania mające ziołowy skład.

Przy zakupie należy uważać, bo niektóre mają działanie wysuszające. Dobrym wyborem jest też ssanie cukierków, bo ten proces zwiększa wydzielanie śliny. Pomocny będzie także napar z siemienia lnianego, który ma właściwości nawilżające.

W zimie warto nosić także czapkę i szalik, a także ubierać się na tzw. cebulkę, żeby się nie przegrzewać na przykład podczas zakupów w centrach handlowych.

W domu warto nawilżać także powietrze w sezonie grzewczym. W sklepach dostępne są specjalne nawilżacz powietrza, a także można rozłożyć wilgotne ręczniki na kaloryferach. Musimy także pamiętać, żeby wietrzyć mieszkanie, nawet gdy jest na zewnątrz zimno. Temperatura w mieszkaniu powinna nie przekraczać 21 ºC, a w nocy, gdy śpimy 19 ºC.

Przy częstych infekcjach warto wybrać się do laryngologa i zrobić wymaz gardła, ponieważ można wtedy sprawdzić, czy powodem nie jest żadna bakteria.

Co robić, gdy dopadnie nas już ból?

Gdy dopadnie mnie już jakaś infekcja, to korzystam na początku z domowych sposobów. Najważniejszy jest tutaj czas, by zacząć, jak w gardle pojawi się delikatne łaskotanie. Gardło płukam roztworem z soli kuchennej, naparem z szałwii, rumianku, czy kory dębu. Piję także zrobiony „kisiel” z siemienia lnianego. Zazwyczaj te sposoby pomagają, a jeśli nie, to w aptece jest dostępnych bardzo dużo tabletek na gardło bez recepty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *