Jakie wybrać perfumy?
Obecnie na rynku jest dostępnych mnóstwo perfum. Przeciętni konsumenci nie wiedzą na jaki zdecydować się produkt. Często nawet cena nie jest wyznacznikiem, ponieważ producenci chcą wszystko sprzedać. Niektórzy myślą, że jak kupują drogi produkt, to będzie doskonały jakościowo, ale niestety nie jest to prawda.
W perfumeriach, drogeriach kosmetycznych znajdziemy przepiękne flakoniki z cudownymi zapachami. Dzielą się one na perfumy, wody perfumowane i wody toaletowe. Ich główną różnicą jest to, przez ile utrzyma się zapach na ciele. Poniżej przedstawię Wam różnice.
Perfumy
Perfumy to kombinacja naturalnych składników, takich jak olejki zapachowe pochodzące z upraw roślinnych. Ilość olejków sięga od około 20 do nawet 43 %. Rozpuszczone w 90% alkoholu. Nazwa perfumy zarezerwowana jest dla zapachów o największym stężeniu olejków eterycznych. Na opakowaniach umieszczany jest napis „Perfum” lub „Perfume”. Producenci sprzedają je w niewielkich opakowaniach – buteleczki raczej nie mają więcej niż 15 ml.
Po spryskaniu ciała perfumami substancja bazowa wyparowuje lub wchłania się w skórę pozostawiając na jej powierzchni tylko olejki zapachowe. Ich aromat uwalnia się pod wpływem temperatury ciała. Dlatego warto spryskiwać najbardziej ukrwione miejsca, jak szyje, nadgarstki, czy kark. Zapach dobrych perfum może się utrzymywać nawet kilka dni na skórze.
Wody perfumowane
Wody perfumowane mają silny zapach, który utrzymje się długo na skórze. Zawierają niższe stężenie olejków zapachowych niż czyste perfumy, od 8 do 15%. Rozpuszczone są w 90% alkoholu. Na opakowaniu znajduje się napis „eau de parfum” lub skrót EDP. Dostępne są w opakowaniach o różnych pojemnościach.
Wody toaletowe
Woda toaletowa jest słabsza niż perfumy. Stężenie olejków wynosi od 5 do 10%. Zapach jest delikatny i mniej trwały. Nie utrzymuje się długo na skórze, ale doskonale sprawdzi się do codziennego stosowania. Mają one niskie stężenie olejków eterycznych od 4 do około 10 %. Rozpuszczone są w 85% alkoholu.
Flakoniki dostępne są w opakowaniach o różnych gramaturach. Znajdziemy na nich napis „eau de toilette” albo skrót EDT.
Przy zakupie zapachu nie warto sugerować się tylko reklamami. W drogerii, czy perfumerii możemy przetestować produkt. Wystarczy spryskać nim nadgarstek lub zgięcie łokcia, a po kilku godzinach można sprawdzić, czy zapach utrzymuje się jeszcze na skórze.