Lepsza organizacja czasu

Czasami mam wielkie problemy z organizacją czasu. Mam takie dni, że za nic w świecie nie potrafię się zmusić do wykonywania mojej pracy. Dni przelatują mi czasami przez palce. Często dzień spędzam np. na przewijaniu Facebooka, czy oglądaniu seriali lub filmów. W Nowym Roku mam zamiar to zmienić.

Będzie lepiej

mg_8248

Niedawno gdzieś natknęłam się na zasadę 2 minut. Wcześniej o niej nie słyszałam i bardzo mi się spodobała. Wymyślił ją David Allen autor świetnej książki, pt. „Getting Things Done”. Zasada polega na tym: „Jeśli czynność, jaką należy wykonać, nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty, powinieneś to natychmiast wykonać”. Dzięki temu od razu odpowiadam klientom na e-maile, podnoszę z podłogi papierki, chowam ubrania do szafki, myję szklankę po wypiciu kawy, czy talerze po zjedzeniu obiadu itd.. Nie opłaca się tracić czasu na zapisanie takich czynności w kalendarzu, bo zajmuje to o wiele więcej czasu, niż wykonanie wyżej wymienionych rzeczy. Czynności dwuminutowe najlepiej jest robić od razu. Zasada ta obniża poziom stresu oraz podwyższa poziom zadowolenia. Zrealizowanie kilku małych zadań daje naprawdę wielką satysfakcję.

Bez kalendarza ani rusz

pomodoro

Druga, godna zasada, którą warto przetestować to technika Pomodoro. Na początku trzeba prowadzić listę z ważnymi zadaniami do wykonania. Z listy wybieramy jedno zadanie do wykonania. Ustawiamy czasomierz na 25 minut. Następnie pracujemy przez ten czas wydajnie nad zadaniem, nie rozpraszamy się serialami, czy Facebookiem. Po 25 minutach robimy sobie pięciominutową przerwę na przyjemności. Jeśli wykonany cztery zadania z listy (4×25 min), to robimy sobie w nagrodę dłuższą przerwę, trwającą 30 minut.

Wydaje mi się, że dzięki tym technikom uda mi się zwiększyć swoją wydajność w ciągu doby. Zasada 2 minut nauczy mnie regularności i systematyczności. Podstawowe rzeczy będę wykonywać od razu, dzięki temu nie będę miała bałaganu, a czynności niewykonane nie będą zalegały mi na mózgu. Druga zasada Promodoro nauczy mnie skupienia w pracy. Dzięki temu szybciej się skoncentruje, nic mnie nie będzie rozpraszało. Zachęcam każdego do skorzystania z tych technik. Podzielę się z Wami za jakiś czas, czy udało mi się opanować te techniki do perfekcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *