Pampersy kontra pieluchy wielorazowe – co wybrać?

Jeszcze do niedawna pieluszki jednorazowe cieszyły się ogromną popularnością, miały więcej zwolenników niż przeciwników. Aktualnie ich stosowanie nie jest już modne przez rodziców, którzy interesują się ochroną środowiska. Popularność zdobywają pieluchy wielorazowe.

Zalety wielorazówek

Kiedyś stosowanie pieluch wielokrotnego użytku było powodem do wstydu, oznaczało biedę rodziców. W obecnych czasach jest przeciwnie. Ich największą zaletą jest to, że skóra dziecka ma kontakt z oddychającymi tkaninami, takimi jak bawełna albo bambus. Kupujemy je także raz na kilka lat, aż do odpieluchowania dziecka. Mają one różne rzędy zatrzasków i dzięki temu rosną wraz z dzieckiem. Taka pieluszka wystarczy od 0 do nawet 18 kg.

Pieluchy wielorazowe są rozwiązaniem ekologicznym oraz ekonomicznym. Wiadomo, że na początku musimy ponieść wysoki koszt ich zakupu, ale posłużą nam wiele lat, a potem przydadzą się dla kolejnego dziecka. Ewentualnie będziemy mogli je sprzedać. Jeśli chcemy obniżyć koszty od początku, to możemy zakupić je używane.

Porady

Najlepiej kupować pieluszki wielorazowe z różnych firm, żeby przetestować, który model najlepiej sprawdzi się u nas. Wybór firm jest ogromny.

Opanować musimy także sztukę zakładania pieluch. Najważniejsze jest, żeby materiał przylegał przy pachwinach. Pieluszka nie będzie wtedy przeciekała.

Pieluchy wielorazowe mają sporo zalet. Nie uczulają, wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych, są przewiewne, nie przegrzewają narządów płciowych.

Minusy jednorazówek

Rodzice którzy stosują pieluchy jednorazowe produkują górę śmieci, które rozkładają się setki lat. Poza tym koszt jednego opakowania pieluch wynosi około 30 zł za 50 sztuk.

Dzieci na jednorazówkach uczą się także dłużej czystości. Dodatkowo narażone są często na odparzenia i trzeba stosować kremy, maści.

Zanieczyszczają bardzo środowisko. Do wyprodukowania jednej jednorazówki zużywa się około szklanki ropy na plastik oraz trzeba poświęcić 5 drzew na papier.

Ekologiczne pieluchowanie wymaga sporego samozaparcia i trzeba być do tej metody przekonanym w stu procentach, bo inaczej możemy się szybko zniechęcić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *