Poznaj otaczającą przyrodę – recenzja książek Petera Wohllebena

Ostatnio lubię spędzać czas na świeżym powietrzu. Codziennie z moim psem chodzę na długie spacery, jeżdżę w góry. Czas spędzam bardzo aktywnie, przy okazji zachwycam się przyrodą. Niestety moja wiedza na temat roślin, czy zwierząt jest bardzo uboga, bo na lekcjach biologii nic nas ciekawego nie uczyli. Tysiąc razy musieliśmy wałkować budowę pierwotniaka, czy oka, a zero informacji było o otaczającym nas świecie.

Zapragnęłam niedawno, żeby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i przez przypadek natrafiłam na książki autora Peter’a Wohlleben’a, który jest leśnikiem z ponad dwudziestoletnim stażem w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech. Aktualnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych, a swoją bogatą wiedzą dzieli się w licznych publikacjach.

Wydał trzy ciekawe książki, takie jak: „Nieznane więzi natury”, „Sekretne życie drzew”, „Duchowe życie zwierząt”. Poniżej zamieszczę krótkie recenzje książek i udowodnię Wam, że warto je przeczytać. Napisane są bardzo przyjemnym i nietrudnym językiem. Każda pozycja wydana jest w zwykłym, z samym tekstem i w specjalnej edycji wzbogaconej o piękne fotografie, które powodują, że książka wizualnie prezentuje się bardzo ładnie i jest przyjemniejsza w odbiorze.

Sekretne życie drzew

Dowiemy się z niej, że drzewa nie rosną tylko w lesie, ale porozumiewają się ze sobą, nawet troszczą się o swoje potomstwo, pielęgnują swoich sąsiadów. Mają uczucia i pamięć. Przykładowo 80 letni buk może mieć zaledwie grubość ołówka i wysokość człowieka, jeśli żyje w cieniu drzewa – rodzica. A świerki nie lubą mieć mokrych nóg.

Natomiast buki połączone są ze sobą systemami korzeniowymi i grzybnią tworząc coś w rodzaju „rodziny” i pomagają sobie nawzajem. Jeżeli któryś z jej członków zostaje osłabiony, np. na skutek rany w korze, w którą wdały się grzyby, to dostarczają mu niezbędnych składników odżywczych, żeby dać szansę na zregenerowanie się. Po przeczytaniu inaczej spoglądam na otaczające mnie drzewa, ich gałęzie, korę, budowę.

Duchowe życie zwierząt

Przedstawione są w niej fascynujące opisy ze świata przyrody o zachowaniach zwierząt żyjących w leśnych ostępach. Odczuwają one ból, smutek i radość. Świat natury rządzi się własnymi prawami, a niestety my ludzie ciągle go niszczymy.

Nawet ryby posiadają tzw. kresomózgowie, czyli pewną część mózgu odpowiadającą za uczucia takie jak ból, a my je bezmyślnie spożywamy w wigilię albo łapiemy żywe na haczyk. A lis udając martwą zwierzynę, żeby podejść padlinożernego ptaka, nie dopuszcza się oszustwa, ponieważ oszukiwać można tylko osobnika tego samego gatunku.

Dowiemy się też wielu ciekawych rzeczy na temat innych zwierząt, np. czy wiewiórki są w stanie kochać tak mocno, aby się dla siebie poświęcić? Dlaczego niektóre zwierzaki boją się ludzi? Czy można podzielić zwierzęta na te „dobre” i „złe”? Otwiera ona oczy i pozwala spojrzeć inaczej na otaczającą nas przyrodę.

 

Nieznane więzi natury

Najnowsza powieść autora, w której ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami, od niepozornych bakterii po dumne dęby i buki.

Autor udowadnia, jak negatywne efekty daje dokarmianie dzikich zwierząt, a także czym kończy się nasza zrównoważona gospodarka leśna.

W Parku Narodowym w Yellowstone jakiś czas temu wytępiono wszystkie wilki, ponieważ według naukowców stwarzały zagrożenie dla zwierząt hodowlanych. Wspierano rozród roślinożerców, ciągle je dokarmiając. Przez to doszło do zmian w drzewostanie, zmienił się nawet bieg rzeki. W 1995 roku ponownie zasiedlono wilkami park i dzięki temu zmieniła się roślinność, pojawiło się więcej ptaków, a rzeka ustabilizowała swoje koryto.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *