Uprawa ziół w doniczkach

Zioła wzbogacają smak wielu dań, mają bardzo dobre właściwości zdrowotne, a także przepięknie wyglądają na kuchennym parapecie. Z ich dodatkiem uda się nam wyczarować wyjątkowe dania. Co najważniejsze, świeże zioła są bardziej aromatyczne niż suszone.

Warunki uprawy ziół w domu

5

– miejsce na parapecie musi być nasłonecznione przez min. 5 godzin dziennie,
– temperatura stała około 20 st. C. Zioła nie nie lubią wahań temperatury i centralnego ogrzewania,
– zioła trzeba podlewać regularnie, gdy ziemia jest sucha po włożeniu w doniczkę palca na ok. 2 cm.
– co jakiś czas trzeba uszczypnąć górne odrosty, stymulując w ten sposób roślinę do wzrostu.

Jak kupować zioła?

4

Zioła dostępne są dostępne praktycznie w każdym większym markecie za ok. 3-4 zł. Niestety szybko one padają, nawet już po 3 dniach. Dlatego warto je zużyć jak najszybciej. Producenci sadzą je w specyficznych warunkach. Dlatego nie są przyzwyczajone do klimatu naszych mieszkań.

Jeśli roślinę chcemy utrzymać przy życiu jak najdłużej, to warto do razu po przyjściu do domu ją przesadzić do większej doniczki i nowej ziemi. Niestety jest tylko 50% szans na powodzenie.

Zioła najlepiej zasadzić samodzielnie. W sklepach dostępne są nasionka. Możemy je wsadzić do ziemi i będziemy mieli satysfakcję z własnej uprawy. Gotowe sadzonki najlepiej kupić w ogrodniczych sklepach lub od zaprzyjaźnionych ogrodników, czy rolników.

Jakie wybrać zioła?

6

 

Na początku zajrzyjcie do szafki kuchennej i zastanówcie się, z jakich przypraw najczęściej korzystacie. Pamiętajcie, że zioła sadzi się po to, żeby z nich korzystać.

Na rozpoczęcie przygody z ziołami warto wybrać sobie 3 gatunki na start i sprawdzić, jak będzie nam szła uprawa.

Sadzonki najlepiej kupić w połowie maja po Zimnej Zośce, będziemy mieli wtedy pewność, że roślina nie będzie przemarznięta.

Jeżeli wolisz wysiewać nasionu, to sezon zaczyna się od lutego do kwietnia. Do wyboru macie zioła jednoroczne i wieloletnie.

Jednoroczne zioła to bazylia, cząber, majeranek, kolendra, koper, rzeżucha.

Zioła godne polecenia

2

 

W moim domu mam dwie doniczki z pietruszką i szczypiorkiem, jedną z oregano i bazylią.

Bazylia – pasuje świetnie do dań śródziemnomorskich, wyśmienicie smakuje z pomidorami. Najlepiej ją regularnie zjadać i dosiewać.

Oregano – zioło śródziemnomorskie, które ładnie rośnie. Trzeba regularnie przycinać, żeby się rozrosło. Dodaję je to różnych sosów, omletu, bułek ziołowych.

Natka pietruszki – często ją dodaję do różnych dań. Możemy zasadzić korzeń pietruszki albo nasionka.

Szczypiorek – uwielbiam chleb ze szczypiorkiem. Wsadzam w ziemię kiełkującą cebulę lub kupuję nasionka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *