Wykaz roślin pochłaniających zanieczyszczenia

Niestety w XXI wieku żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku przez ciągły rozwój przemysłu. Dodatkowo, gdy mieszkamy w mieście, to mamy do czynienia z ogromną ilością samochodów, małą ilością terenów zielonych, a w okresie jesienno-zimowym z dymem pochodzącym z domków jednorodzinnych. Czy możemy jakoś sobie z tym poradzić?

Niestety zanieczyszczenia są bardzo szkodliwe, ponieważ toksyny przenikają do całego organizmu. Powodują ból głowy, a nawet zatrucia. Osobiście nie mamy na nie wpływu, ale możemy zminimalizować chociaż ilość tych szkodliwych związków we własnym domu, czy mieszkaniu. Naukowcy udowadniają, że niektóre rośliny oprócz wytwarzania tlenu pochłaniają również zanieczyszczenia i niektóre toksyny. Dzięki temu nie musimy inwestować pieniędzy w urządzenia do oczyszczania powietrza.

Domowa palmiarnia

Aloes

Uznany jest za jedną z najlepszym roślin do oczyszczania powierza w nocy. Opieka nad tą rośliną jest bardzo łatwa, musi stać tylko w nasłonecznionym miejscu i być podlewany co kilka dni.

Skrzydłokwiat

Oczyszcza powietrze z różnego rodzaju toksyn, a dodatkowo je nawilża. Roślina jest bardzo wytrzymała, znosi wiele niekorzystnych czynników, poza mrozem. Rosnąć może w ciemnych pomieszczeniach, wytrzymuje przesuszenie. Pochłania szkodliwe składniki acetonu, benzenu, jak i amoniaku. Dodatkowo nawilża powietrze. Niestety jest to roślina trująca dla zwierząt.

Figowiec sprężysty

Roślina oczyszcza powietrze z takich związków, jak benzen, formaldehyd czy trichloroetan. Poza tym pięknie prezentuje się w pomieszczeniach, zajmuje dużo miejsca.

Lawenda

Oczyszcza powietrze, a dodatkowo ma właściwości oczyszczające, dzięki którym można się zrelaksować. Hodować ją można w doniczkach, czy korytkach.

Chryzantemy

Oczyszczają powietrze z benzenu, amoniaku i ksylenu, głównych związków w smogu. Pięknie wyglądają, mają ozdobne kwiaty. Dodatkowo są bardzo łatwe w pielęgnacji, ale nie lubią suszy. Trzeb je regularnie podlewać i nie można dopuścić do suchej ziemi w doniczce.

Bluszcz pospolity

pięknie rośnie i ozdabia dom. Pnącze jest rośliną długowieczną, rośnie szybko, pędy mogą nawet osiągnąć 2 metry. Usuwa większość szkodliwych składników. Niestety jest trujący, dlatego należy go trzymać z dala od zwierząt i dzieci. Badania potwierdziły, że w ciągu zaledwie 12 godzin usunął z pomieszczenia 78% pleśni

Palma Areka

Oczyszcza powietrze, a dodatkowo je nawilża. Pozbywa się szkodliwych związków – formaldehydu i benzenu. Za szczególnie cenne gatunki uchodzą: palma bambusowa oraz areka. Lubią stać w nasłonecznionym miejscu. Są łatwe w pielęgnacji.

Dracena odwrócona/obrzeżona

Pięknie wygląda, tworzy pióropusze długich, wąskich liści. Wymaga słonecznego miejsca i umiarkowanego podlewania. Usuwa formaldehyd, ksylen, toluen benzen, dwutlenek węgla, trójchloroetylen.

Paproć

Łatwa w uprawie i bez problemu można ją zakupić. Trzeba ją regularnie podlewać i zraszać. Lubi rozproszone światło. Pochłaniają formaldehydy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *