Zbadaj się w domu – testy diagnostyczne zamiast morfologii

Na szczęście żyjemy w XXI wieku i technika, jak i medycyna bardzo poszły do przodu. Nawet nie musimy chodzić do lekarza po skierowanie na badanie, tylko możemy samodzielnie zdiagnozować swój stan zdrowia w zaciszu domowym.

W aptekach dostępne są testy diagnostyczne dzięki którym bardzo szybko zdiagnozujemy swój stan zdrowia i dowiemy się, czy wszystko jest dobrze. Poniżej umieszczę przykłady testów, które warto mieć w swojej domowej apteczce.

Uzupełnienie domowej apteczki

Test na infekcje dróg moczowych

Takie testy wykrywają zakażenie dróg moczowych. Stosowane mogą być u dzieci i dorosłych. Sprawdzić można za ich pomocą stężenie azotynów i leukocytów. W zdrowym moczu azotyny w ogóle nie występują, a leukocyty mogą pojawić się w śladowych ilościach. Obecność tych związków może świadczyć o infekcji dróg moczowych i wtedy możemy wybrać się do lekarza.

Test wykonuje się bardzo szybko, pasek zanurza się w próbce moczu i zabarwienie porównuje się ze skalą barw umieszczoną w instrukcji.

Testy na stężenie glukozy we krwi

Za pomocą takiego testu można sprawdzić poziom stężenia glukozy we krwi.

Test do wykrywania przeciwciał IgE

Za pomocą takiego testu można zdiagnozować alergię. Badanie wykrywa podwyższony poziom przeciwciał w klasie IgE. Stosowany jest również przez profesjonalistów nawet w szpitalach. Podwyższone przeciwciała występują także przy infekcjach pasożytniczych.

Test płodności dla mężczyzn określający stężenie plemników

Jest to test płytkowy, bardzo wygodny i dyskretny. Wynik pojawia się w ciągu 5 minut. Określa dokładność na 98%. Pozwala sprawdzić, czy stężenie plemników jest prawidłowe tzn. czy mieści się w ramach aktualnej wartości referencyjnej Światowej Organizacji Zdrowia. Wynik negatywny może oznaczać niepłodność i stanowić ewentualne wskazanie do dalszej diagnostyki.

Test na oznaczenie cholesterolu we krwi

Taki test pozwala na szybkie oznaczenie poziomu cholesterolu we krwi. Za prawidłowy poziom uważa się wartości cholesterolu poniżej 200 mg/dl. Test wykonuje się z krwi pobranej z palca, wystarczy nakłuć palec i nanieść powstałą kroplę krwi na pole testowe.

Test owulacyjny

Testy mierzą poziom hormony luteinizującego, który znajduje się w moczu. Odpowiedzialny jest on za owulację. Dzięki temu możemy ustalić dokładny moment jajeczkowania. Pozytywny wynik świadczy o tym, że w ciągu 24 godzin dojdzie do owulacji. Taki test jest bardzo pomocny dla kobiet, które starają się o dziecko.

Test do wykrywania narkotyków w ślinie

Za jego pomocą możemy wykryć następujące narkotyki: morfinę, heroinę, amfetaminę, marihuanę, haszysz i kokainę.
Badanie polega na pobraniu próbki śliny i wprowadzeniu 3 kropli śliny na płytkę testową. Wynik odczytuje się już po 10 minutach.

Test menopauzalny

Za jego pomocą można zdiagnozować menopauzę u kobiet. Podstawą procesu przekwitania jest spadek produkcji estrogenu, a wzrasta stężenie FSH. Dzięki temu można sprawdzić, czy menopauza jest już blisko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *