Życie zero waste – recenzja książki

W końcu doczekałam się książki od Kasi Wągrowskiej z bloga Ograniczam się, pt. „Życie zero waste”. Największą zaletą tej książki jest to, że jest osadzona w polskich realiach, która udowadnia, że śmieci możemy produkować o wiele mniej. Nie mamy w niej odzwierciedlenia amerykańskich realiów, jak w większości takich poradników.

Bez śmieci

Z angielskiego zero waste znaczy: zero śmieci, czyli życie bez generowania odpadów. Głównym celem jest rozsądna konsumpcja z poszanowaniem wykorzystanych zasobów, aby zachować równowagę w środowisku i zostawić świat w takim dobrym stanie, w jakim sami go zastaliśmy.

Obecnie na całym świecie wielu minimalistów podejmuje próby życia zero waste i zaczyna ekologicznie żyć. Przykładowo warzywa i owoce możemy kupować bez opakować, korzystać z second handów, zminimalizować zawartość kosmetyków, zacząć czytać ebooki na Kindlu.

Jak to zrobić?

Książka jest bardzo ciekawa i pozwoli nam zmienić nawyki. Przedstawione są w niej krótkie historie, o których opowiada autorka książki, jak radziła sobie z walką ze śmieciami. Podzielona jest na poszczególne rozdziały, np. w kuchni, jak ograniczyć zalecenia, jak uniknąć generowania śmieci podczas zakupów spożywczych, co robić z resztkami jedzenia, jak prowadzić kompostownik. Natomiast z rozdziału dotyczącego łazienki dowiemy się, jak dbać o siebie i malować się. W garderobie, co zrobić z niechcianą odzieżą.

Autorka dzieli się swoimi sposobami na bez śmieciowe życie, opisuje, co u niej się sprawdziło, a co nie. Przedstawiony jest także rozdział dotyczący wychowania dzieci. Książka jest poradnikiem, który przyda się osobom początkującym, zainteresowanym tym stylem życia, a także bardziej zaawansowanym.

Reasumując, warto zacząć żyć zero waste, bo taki styl życia jest rozsądny i bardziej oszczędny. W sklepach trzeba wybierać produkty wykonane z trwałych surowców, które nie niszczą się tak szybko, jak te tanie, wykonane w Chinach, czy Bangladeszu. Zainwestować też można w wielorazowe opakowania, bidony na wodę, torby na zakupy. Tych produktów możemy używać przez wiele i szybko się nam ich zakup zwróci. Koniecznie przeczytajcie tę pozycję.

 

Świat bez śmieci jest piękniejszy!!!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *