Co możemy zrobić z opuchlizną na nogach?
W okresie letnim mnóstwo ludzi narzeka na opuchliznę na nogach i na częste skurcze. Gdy coś takiego się u nas dzieje, to nie powinnyśmy tego ignorować, tylko musimy się bardziej przyjrzeć swojemu organizmowi. W ten sposób może próbuje nam powiedzieć, że brakuje nam jakiś witamin, czy mamy poważne niedobory albo początek jakieś choroby.
Niezdrowa opuchlizna
Bóle mięśniowe może odczuwać każdy, aktywna osoba i bierna fizycznie. Pojawia się wtedy uczucie skurczu. Skurcze nocne dotyczą najczęściej nóg, a związany z nimi ostry ból często wyrywa osoby ze snu. Najczęstszą przyczyną występowania ich są niedobory wapnia, magnezu, potasu i witamin z grupy B, a także przewlekłe problemy ze spaniem.
Na początku należy zmienić swoją dietę w produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Wapń znajdziemy w brokułach, ryżu, jogurtach, mleku, jarmużu, kapuście, migdałach. Magnez pojawia się w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, orzechach i zielonych warzywach. Poziom potasu możemy podnieść spożywając jabłka, banany, pomarańcze, ziemniaki, truskawki, śliwki, pomidory, mięso i ryby.
Unikać należy jedzenia słodyczy, produktów z mąki rafinowanej, picia napojów gazowanych i izotonicznych.
Przy częstych skurczach zalecana jest suplementacja magnezu w ilości 250 mg dwa razy dziennie. Magnez odpręża mięśnie.
Wapń – 500 mg dwa razy dziennie. Pierwiastek ten jest niezbędny dla odprężenia nerwów i mięśni. Potas – 300 mg dziennie, jego braki mogą być powodem skurczów mięśni.
Alternatywne metody leczenia
Dodatkowo warto stosować naturalne metody leczenia. Zalecane jest picie wyciągu z kasztanowca zwyczajnego, który pomaga na skurcze nóg wynikające z kłopotów krążenia.
Nogi można smarować także olejkiem z arniki górskiej, który przynosi ulgę zmęczonym nogom i poprawia krążenie. Smarować należy je dwa razy dziennie. Zwalcza przyczyny bóli mięśni oraz przynosi ulgę zmęczonym, ciężkim czy obolałym nogom.
Pomocne jest także moczenie stóp w jonach magnezowych, ponieważ wnikają one wtedy bezpośrednio do organizmu przez pory i niemalże po chwili uśmierzają ból. Takie kąpiele stóp poprawiają krążenie stóp. Do misi należy wsypać 2 łyżki chlorku magnezu, rozpuścić w wodzie i moczyć je należy prze 30 minut. Solanka potrafi wysuszyć stopy, więc warto je posmarować potem olejem kokosowym albo innym balsamem.
W przypadku silnego bólu w jakimś miejscu można położyć kompres z chlorku magnezu, pomoże on wyleczyć stan zapalny. Do przygotowania należy użyć roztworu oleju magnezowego bądź płatków magnezowych i wody w proporcji 1:3 lub 1:4. Kompres powinno się położyć na chorym miejscu, owinąć folią, a następnie przykryć szalikiem. Pozostawić go można nawet na trzy godziny albo na całą noc.