Co warto suplementować?

Nawet jeśli zdrowo się odżywiamy powinnyśmy wzbogacić dodatkowo swoją dietę o suplementy, bo możemy mieć braki. Jednak warto pomyśleć, co możemy zażywać.

Z każdego zakątka atakują nas reklamy, że powinnyśmy kupować wszelakie suplementy w aptekach, bo nie będziemy w stanie bez nich normalnie funkcjonować. Inne grupy społeczne zalecają się wyłącznie zdrowo odżywiać, bo wszystkie witaminy są zawarte w pożywieniu. Ja jestem blisko tej drugiej grupy, ale wiem, że jedzenie wszystkiego nam nie dostarczy. Przykładowo witaminy D nie znajdziemy w żadnym jedzeniu, a krótki godzinny spacer nam jej nie dostarczy

Cenne suplementy

Witamina D3

Poziom witaminy D3 można sprawdzić w badaniu krwi. Ja pomimo tego, że chodzę przez cały rok na długie spacery z moim psem, to miałam niedobory. Dlatego staram się suplementować witaminę D przez cały rok. W aptekach jest dostępnych bardzo dużo preparatów.

Witamina B12

Witaminę tę koniecznie muszą brać osoby będące na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Niedobory jej mają także osoby, które jedzą mięso. Witamina ta koi nerwy, podnosi odporność na stres, zapobiega anemii. Może zmniejszyć także ryzyko wystąpienia Alzheimera, nowotworów i chorób psychicznych.

Probiotyki

Koniecznie po antybiotykoterapii musimy uzupełnić florę bakteryjną w jelitach i najszybciej pomoże nam w tym probiotyk. Najlepiej wybierać takie, które mają status leku, a nie suplementu i wymagają trzymania w lodówce.

Suplementy doraźne

Jeśli pijemy często kawę, to warto sięgnąć po magnez, ponieważ kofeina wypłukuje nam z organizmu ten pierwiastek. Możemy także stosować sól magnezową.

Dobrym i naturalnym wyborem jest także olejek z oregano i idealnie radzi sobie z infekcjami.

Suplementy z kuchni

Bardzo ważnym składnikiem odżywczym jest selen. Ma działanie antynowotworowe. Jego zawartość w pożywieniu jest zależna od tego, jak bogata jest gleba w selen, na której rosną rośliny. U nas jest z tym ubogo. Dlatego powinnyśmy sięgać po orzechy brazylijskie, które zawierają dużo selenu. Wystarczą dwa orzechy na dzień i zapas jest uzupełniony.

Omega 3

Jest to bardzo ważny składnik, który jest niezbędny do prawidłowej pracy serca i mózgu. Najwięcej znajdziemy go w rybach, ale znajduje się także w orzechach włoskich.

Jak widzimy powyżej, tych suplementów nie jest jakoś bardzo dużo. Podstawą jest witamina D, B12 i probiotyki. Dbając o siebie będziemy długo się cieszyli dobrym zdrowiem i świetną kondycją fizyczną.

Zadbaj o siebie już dziś!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *