Jak polepszyć jakość snu?

Sen jest bardzo ważny dla całego organizmu, dlatego trzeba dbać o jego higienę, a dzięki temu będzie lepsza nasza uroda i samopoczucie. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk chodzenia spać i wstawania o określonej godzinie.

Sen ma także duże znaczenie dla pamięci oraz efektywnego funkcjonowania mózgu. Krótki może przyczyniać się do problemów z zapamiętywaniem oraz koncentracją. Dorosła osoba powinna spać minimum 6 godzin, jest to minimalna ilość do odpowiedniej regeneracji organizmu. Osoby, które śpią mniej mają większe ryzyko depresji, chorób układu krwionośnego, otyłości, insulinooporności, a także zaburzeń hormonalnych.

O co zadbać?

Powietrze

Według mnie najważniejszą rzeczą przed snem jest wywietrzenie sypialni. Kiedy jest duszno w pokoju, to będziemy budzić się z bólem głowy. W pokoju najlepiej mieć 20 stopni.

Materac

Wybór materaca to bardzo ważna sprawa, bo od tego zależy komfort snu. Dzięki temu po przebudzeniu nie będą bolały nas plecy. Pod uwagę warto wziąć twardość materaca, ponieważ nie powinien zapadać się pod naszym ciężarem, on ma zapewnić wypoczynek kręgosłupowi. W sklepach dostępne są trwałe materace sprężynowe i nowoczesne piankowe, idealne dla alergików.

Monitor snu

Na telefonie warto zainstalować aplikację typu monitor snu, ponieważ pomaga ona nam obserwować fazy snu. Wyróżniamy czas głębokiego snu, jak i płytkiego. Dzięki temu możemy obserwować nasze samopoczucie. Wraz z wiekiem czas snu się zmniejsza. Noworodki śpią nawet 16 godzin na dobę, a dorośli ok. 7-9 godzin.

Dodatki

Jeśli chcemy naprawdę wypocząć, to musimy z sypialni pozbyć się sprzętów elektronicznych. Zostawić można telefon komórkowy, ale wyciszony. Będzie monitorował nasz sen. Przed zaśnięciem warto poczytać książkę, a nie wpatrywać się w ekran telefonu, czy komputer.

Kolację przed snem należy jeść minimum 2 godziny wcześniej. Z pełnym brzuchem bardzo źle się śpi i często ma się zgagę.

Każdy z nas wie, że sen jest podstawą funkcjonowania każdego człowieka. Organizm się wtedy regeneruje. Ponadto sen ma wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Jak się nie wyśpimy, to czujemy się bardzo słabo, może nas boleć także głowa. Jak jest u Was, jesteście śpiochami, czy rannymi ptaszkami?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *