Jaki kupić fotelik samochodowy dla dziecka?

Niestety nadal w Polsce bardzo dużo osób kupuje dla dziecka foteliki samochodowe słabej jakości. Szukają najtańszego modelu, które nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa.

Wiem, że wybór fotelika jest bardzo trudny, ale w końcu w samochodzie wozimy nasze dziecko. Czy chcemy, żeby przez naszą nieumyślność zginęło? Będziemy wypominać sobie potem przez cale życie, czemu nie dołożyliśmy 300 zł do zakupu? Kupno fotelika nie jest jakimś ogromnym wydatkiem, ponieważ możemy zdecydować się na używany, a potem jego koszt zamortyzować sprzedając jak wyrośnie. Poniżej przedstawię Wam kilka uwag jak kupować foteliki.

Co jest ważne przy zakupie?

Gdy pracowałam w sklepie z rzeczami dla dzieci zauważyłam, że bardzo dużo rodziców zwraca uwagę na to, czy fotelik pasuje kolorystycznie do samochodu. Według mnie to ogromny absurd, bo fotelik ma pełnić wyłącznie funkcję bezpieczeństwa. Czy to ważne, czy będzie czarny, szary, czy zielony? To tylko kolor. Poza tym fotelik nie musi pasować do wózka. Błędem jest zakup pierwszego lepszego wózka 3 w 1. Po co nam taki zestaw, jak fotelik i tak ma stać w samochodzie.

U niektórych osób, zwłaszcza starszych panuje nadal mit, że fotelik jest potrzebny po to, by uniknąć mandatu. Twierdzą, że te zasady są przez głupią Unię Europejską i kupują najtańszy model chiński albo pierwszą, lepszą używkę. Na zachodzie nikt z ludzi by nie przewiózł dziecka bez fotelika. Kupują zawsze najlepsze foteliki. Niektórzy także twierdzą, że kiedyś nie było fotelików w latach osiemdziesiątych i wszyscy żyją.

Wiele osób marzy także o zakupie fotelika ze stelażem, żeby nie musieć wozić ze sobą wózka. Trzeba jednak pamiętać, że takie foteliki są bardzo niewygodne dla dzieci. Poza tym mogą źle wpłynąć na rozwijający się kręgosłup, jak dziecko będzie leżeć w nim codziennie przez dwie godziny podczas spaceru. Pamiętać trzeba, że fotelik ma być fotelikiem w samochodzie, a na spacery nadaje się tylko i wyłącznie wózek albo chusta.

Fotelik musimy także koniecznie dobierać do wagi i wzrostu dziecka. Dlatego najlepiej zmieniać fotelik, jak dziecko wyrośnie z niego, a nie wcześniej.

Przed zakupem warto zapoznać się z testami zderzeniowymi. Pod uwagę brane jet bezpieczeństwo. O wynikach można poczytać np. tutaj: https://www.adac.de/ oraz tutaj: https://fotelik.info/pl/testy/grupa:0-13/ocena/malejaco/index.html

Jak wybrać fotelik dla niemowlaka?

Idealny fotelik samochodowy dla niemowlaka powinien być z przedziału wagowego od 0 do 13 kg. Wyglądają jak nosidełko, które można przypiąć do stelaża na wózku. Według mnie jest to najbardziej odpowiednia opcja, ponieważ wystarczy taki fotelik aż na rok. W sklepach można znaleźć też foteliki do 10 kg, jak i do 18, ale są one niepolecane. W pierwszym będziemy musieli szybko zakupić kolejny, a w drugi jest dla dzieci siedzących.

Przewożąc małe dziecko musimy pamiętać o tym, że fotelik musi być ustawiony zawsze tyłem do kierunku jazdy. Według zasad bezpieczeństwa dopiero czteroletnie dzieci mogą być wożone przodem. Niestety w przepisach polskiego kodeksu drogowego konieczność jest wymagana tylko do 15 miesiąca życia. Wożenie tyłem wynika z anatomii dziecka, bo ma dużą głowę i mały tułów.

Dobry fotelik powinien otrzymać cztery lub pięć gwiazdek w popularnych testach ADAC i OEAMTC. Najlepiej przeczytać dokładnie opis testów, bo pod uwagę oceny nie biorą oni tylko bezpieczeństwa, ale także łatwość montażu w samochodzie.

Najlepsze są foteliki, które mają pasy pięciopunktowe. Dziecko ma wtedy dwa pasy naramienne połączone z dwoma pasami biodrowymi wpinane do klamry między nogami dziecka. Muszą być one zawsze mocno zaciągnięte.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *