Cudowne siemię lniane

Siemie lniane jest znane od dawna, występuje w naturze, w postaci nasion lnu. Przeżywa teraz prawdziwy renesans, ponieważ jego cudowne właściwości wspomagają leczenie wielu dolegliwości, a nawet odchudzanie. W dodatku jest dużo tańsze od obecnie kupowanych nasion chia, czyli szałwii hiszpańskiej.

Właściwości zdrowotne

W 100 g zawarte jest (według Wikipedii):
42 g tłuszczów w tym 29 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, 7,5 g jednonienasyconych;
27 g błonnika;
18 g białek o bardzo korzystnym zestawie aminokwasów;
1,6 mg witaminy B1 (126% dziennego rekomendowanego spożycia);
0,473 mg witaminy B6 (36% dziennego rekomendowanego spożycia);
392 mg magnezu (106% dziennego rekomendowanego spożycia);
255 mg wapnia;
5,73 mg żelaza (46% dziennego rekomendowanego spożycia);
4,34 mg cynku (43% dziennego rekomendowanego spożycia)

Samo złoto

Siemie lniane zawiera kwasy Omega 3 i dzięki nim wspomaga pracę jelit, oczyszcza organizm z toksyn, działa antybakteryjnie, podnosi sprawność układu immunologicznego, chroni przed nowotworami i miażdżycą.

Dietetycy zalecają stosowanie nasion lnu przy obniżeniu lnu, przeziębieniu. Pomagają także złagodzić uporczywy kaszel. Jednym ze starych sposobów na kaszel, którzy wykorzystywali nasi dziadkowie, jest przygotowanie naparu z siemienia lnianego. Śluz pomoże łagodzić objawy suchego kaszlu, a w przypadku mokrego umożliwi oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

Nasiona lnu działają łagodząco na wrzody żołądka. Uzyskany śluz z powstałego napoju z siemienia pokrywa błony śluzowe przewodu pokarmowego i żołądka, dzięki temu zmniejsza się wydzielanie kwaśnych soków żołądkowych. Jego spożywanie łagodzi także refluks żołądkowy. Nasiona lnu wpływają także korzystnie na metabolizm i przyśpieszają przemianę materii.

Gdzie kupić?

Siemie lniane jest dostępne w aptekach, sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością, w postaci całych ziaren i mielonych. Tych drugich nie warto kupować, ponieważ szybko się utleniają i jełczeją. Siemie możemy zmielić samodzielnie w domu, najlepiej zrobić to tuż przed spożyciem, w elektrycznym młynku do kawy lub blenderze. Cena jest korzystna, bo wynosi maksymalnie 10 zł za sporą paczuszkę, ok. 500 g.

Zmielone siemie możemy dodawać do wszystkiego, np. do owsianki, jogurtu, smoothie, sałatki, zupy, czy do posypania kanapki.

Jak przyrządzić napój z siemienia lnianego?

Żeby przyrządzić napój z siemienia lnianego wystarczy nasiona zalać wrzątkiem, w ilości jednej lub dwóch łyżeczek nasion lnu. Następnie energicznie trzeba mieszać, przez około minutę.

Możemy także przyrządzić napój gotując całe ziarna przez około 20 minut. Wystarczy dodać do garnka 2 łyżki ziaren siemienia i wymieszać w 1,5 szklanki wody, aż powstaną glutki. Po wystygnięciu wypić wszystko razem z ziarnami.

Podsumowując, jeśli jeszcze nie eksperymentowałyście z nasionami lnu, polecam spróbować. Koszt jego zakupu jest zdecydowanie niewielki, ponieważ kształtuje się na poziomie 3-5 złotych za 100 gram. Jak widzimy powyżej, w szklance będziemy mieli samo dobro.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *