Dekalog dla dwudziestolatka

Wkroczenie w dorosłość nie jest wcale takie łatwe, jak się nam wydaje. Od tego, jak się nam potoczy dalsze życie, w dużej mierze zależy, jak wykorzystamy okres pomiędzy 20-stym, a 30-stym rokiem życia. Oczywiście nikt nie namawia nikogo do uczestniczenia w wyścigu szczurów. Nie musisz studiować dwóch kierunków.

Nasze myślenie może się zmieniać z dnia na dzień. Jest jednak kilkanaście zasad, których warto przestrzegać.

Jak sobie radzić?

1. Wyprowadź się od rodziców i poznaj koszty życia – nawet, jak studiujesz w tym samym mieście, w którym mieszkasz, to wynajmij sobie mieszkanie. Nauczysz się samodzielności i zdobędziesz szacunek do pieniędzy.
2. Nie kupuj mieszkania od razu, po podjęciu pracy nie kupuj mieszkania, bo start z kredytem jest trudny. Na początku naucz się gospodarować finansami.
3. Nie zaciągaj kredytów – stosuj zasadę zero długów. Jak nie stać Cię na zakup komputera, czy telefonu, to nie kupuj wcale tego sprzętu. Idź do pracy, zaoszczędź i dopiero kup. Nie korzystaj też z karty kredytowej, bo łatwo się przyzwyczaić do tego, że wszystko można kupić i zawsze ma się dostęp do pieniędzy.

4. Naucz się oszczędzać – odkładaj co najmniej 10% swoich zarobków, a najlepiej połowę. Oszczędności przechowuj na lokacie lub koncie oszczędnościowych. Pieniądze wypłacaj tylko w razie konieczności. Zbieraj je na określony cel, np. zakup nieruchomości, czy zorganizowanie ślubu.
5. Zacznij pracować jak najwcześniej – nawet, jak pierwsza praca będzie słabo płatna albo niezwiązana z twoimi ambicjami, to skorzystaj z okazji, że ktoś chce cię zatrudnić. Im będziesz miał więcej doświadczenie, tym lepszą pracę znajdziesz w przyszłości.
6. Otaczaj się znajomymi, którzy Cię rozwijają – koleguj się tylko z takimi osobami, które ciągną cię w górę, a nie w dół. Niektórzy będą Ci także chcieli źle doradzać albo zazdrościć, nie słuchaj ich. Prawdziwi przyjaciele znajdą się sami.
7. Dbaj o siebie – zdrowie masz tylko jedno i już za młodu musisz o nie zadbać. Nie wpadaj w takie nałogi, jak palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, brak regularnych posiłków, branie narkotyków. W przyszłości spowoduje to przykre skutki dla organizmu i zamiast korzystać z życia, będziesz chodził po lekarzach.
8. Nie odkładaj ważnych rzeczy na później – w wieku dwudziestu lat myślimy, że całe życie mamy jeszcze przed sobą, a czas bardzo szybko leci. Zdaj maturę, a jak Ci na niej nie poszło, to ją popraw. Zrób prawo jazdy, bo potem nie będzie Ci się chciało. Skończ studia, obroń pracę magisterską.
9. Znajdź swoją „bratnią duszę” – każdy z nas wie, że młodość nie będzie trwała wiecznie, dlatego najlepszy czas na znalezienie drugiej połówki to 20+. Potem w wieku 30, czy 40 lat większość będzie miała założone rodziny. Trudniej będzie nam się z kimś zapoznać.
10. Odnajdź swoją pasje – nawet jak będziemy zarabiali dużo pieniędzy za młodu, a nie spędzimy tego czasu miło, to nasze życie będzie nieszczęśliwe. Warto podróżować, poznawać nowych ludzi, spędzać czas z ukochanymi. Prawdę mówiąc, pieniądze szczęścia nie dają.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *