Harry Potter i przeklęte dziecko – recenzja książki

Pod koniec października miała miejsce długo oczekiwana premiera książki, pt. „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Kolejna część sagi o słynnym czarodzieju. Fani są zachwyceni, większość z nich sięgnęła pewnie po książkę. Niestety nie jest ona zwykłą powieścią, tylko scenariuszem do sztuki teatralnej. Czyta się ją bardzo szybko. Nie ma dokładnych opisów scenerii, postaci ani przemyśleń.

harry-potter-i-przeklete-dziecko-11

Czarodziejski świat

Książka jest kontynuacją poprzedniej serii, 20 lat po pokonaniu Voldemorta przez Harry’ego. Akcja rozpoczyna się na peronie 9 ¾, na który Harry i Ginny odprowadzają swoje dzieci. James, jego starszy syn, wraca do Hogwartu, a Albus jedzie tam po raz pierwszy. Młodziutka Lily dołączy do nich w kolejnych latach. Do pociągu wskakuje też Rose, córka Hermiony i Rona. Wtedy jeszcze przyjaźni się z Albusem. Nasz bohater, rodzina i przyjaciele na pierwszy rzut oka mają poukładane i szczęśliwe życie. Brak Voldemorta, zdrowe i ogarnięte dzieci, wymarzona praca w Ministerstwie Magi. Jednak po jakimś czasie pojawia się problem z przeszłości. „Od dziewiętnastu lat blizna nie zabolała go ani razu. Wszystko było dobrze.”, aż nagle…

finale-harry-potter-e-i-doni-della-morte

Co to będzie?

Głównym bohaterem jest syn Harry’ego i Ginny – Albus Severus. Młody czarodziej zaprzyjaźnia się z synem Dracona Malfoya – Scorpiusem, a także trafia do Stytherinu. Albusa i Scorpio sporo łączy. Nie są szczęśliwymi dziećmi i nie przepadają za swoimi ojcami. Albusa męczy sława ojca, ciągłe spojrzenia, które przyciąga jego ojciec, a także oczekiwania, których nie potrafi spełnić. Scorpiusa męczą nieustające pogłoski, że jest synem Czarnego Pana. Przyjaciele trzymają się razem i izolują od innych uczniów. W pewnym momencie Albus postanawia naprawić jeden z błędów swojego ojca i zmienić przeszłość. Chce cofnąć się w czasie. Czy mu się uda? W plan wciąga swojego przyjaciela i rozpoczyna to ciąg niesamowitych zdarzeń. Jest to efekt motyla w Hogwarcie.

Książkę przeczytałam błyskawicznie, w jeden wieczór. Nie będę zdradzać więcej szczegółów, ale jest bardzo ciekawa. Każdy, kto kocha świat stworzony przez Rowling, to przeczyta scenariusz z wielką przyjemnością. Wiadomo, że mogłaby zostać wydana pełna powieść, ale nie mamy co narzekać. Mogliśmy, chociaż na chwilę przenieść się do magicznego świata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *