Jak dbać o ubrania? 13 prostych zasad

W sklepach jest dostępnych teraz bardzo dużo ubrań, ale niestety ich jakość jest coraz gorsza. Niektóre nie przetrwają nawet jednego sezonu. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, to o ubrania musimy zacząć dbać i traktować je bardzo delikatne. Chyba każdemu z nas skurczyła się chociaż raz w życiu bluzka, czy porozciągały się szwy, dlatego postanowiłam stworzyć poradnik, z którego dowiesz się, jak z nimi postępować. Będą one wtedy służyły nam dłużej.

Jak dbać o ubrania?

1. Nie pierz ubrań w wysokich temperaturach – większość ludzi myśli, że jak ubrania wypierze się w wysokiej temperaturze, to usunięte zostaną z nich bakterie. Dla ubrań bezpieczniejsza jest temperatura prania w 30 stopniach (koszulki, t-shirty), a dżinsy w 40 stopni. Przy wysokiej temperaturze ubrania mogą stracić kolor, a także się skurczyć.

2. Nie noś ubrań codziennie – staraj się nie nosić codziennie tych samych ubrań, czy butów. Zakładaj codziennie inne ubrania. Posłużą Ci one wtedy dłużej.

3. Kupujesz ubrania brzydko zrobione – przed zakupem warto obejrzeć ubrania, czy są one dobrej jakości, nie wystają nitki, nie odpadają guziki. Gdy zamawiamy coś w sklepie internetowym, to po otwarciu musimy obejrzeć dokładnie zamówioną rzecz.

4. Czytaj uważnie metki przed praniem – metki znajdują się w każdym ubraniu i zawsze trzeba przestrzegać tej instrukcji. Jeśli napisane jest „nie prać w pralce”, to nie można wsadzać ubrania do automatu, ponieważ niektóre są za zbyt delikatne.

5. Nie susz ubrań na mocnym słońcu – ciemne ubrania blakną na słońcu, dlatego lepiej je suszyć w zacienionym miejscu.

6. Mokre ubrania wieszaj sumiennie na wieszakach – jeśli dobrze rozwiesimy ubrania, to nie trzeba ich potem nawet prasować.

7. Nie pierz często ubrań – niektórzy ubrania piorą po jednym założeniu, a przecież dżinsy, bluzę, sukienkę, czy sweter można założyć kilka razy. Polecane są też domowe sposoby na odświeżenie ubrań. Dżinsy można włożyć do zamrażalki, a sukienki, kurtki i inne ubrana rozwiesić w łazience podczas kąpieli. Gorąca para pozwala pozbyć się nawet nieprzyjemnych zapachów.

8. Przed praniem zapinaj zamki w kurtkach, czy bluzach – zamki podczas wirowania się niszczą. Potem może być problem z zapinaniem ubrań.

9. Nie wiruj ubrań na wysokich obrotach – ostre wirowanie gniecie bardzo ubrania, do tego skręcają się szwy, zamki i rozciąga się materiał.

10. Obracaj ubrania na lewą stronę – warto odwracać ubrania na drugą stronę, ponieważ nie tracą wtedy kolorów, zwłaszcza koszulki z nadrukami.

11. Plamy usuwaj od razu – większość plam da się od razu usunąć, należy tylko zabrudzony fragment zamoczyć w wodzie. W wyszukiwarce Google można od razu znaleźć odpowiedzi, czym daną plamę potraktować. Warto to zrobić jak najszybciej. Kiedy zabrudzenia wnikną w tkaninę, będzie je dużo trudniej usunąć.

12. Przechowuj dobrze ubrania – ubrania powinny wisieć rozwieszone na wieszakach, wtedy nie będą pogniecione. Swetry powinny być złożone na półce, ponieważ szybko się naciągają.

13. Ubrania dobrze użytkuj – ubrania i buty trzeba dobrze użytkować, zgodnie z ich przeznaczeniem. Po deszczu nie możemy chodzić w zamszowych butach. Kurtka puchowa nie jest także odpowiednia na deszcz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *