Jak poprawić swoją samoocenę?

Podjęcie wielu życiowych sytuacji zależy od własnej, wypracowanej samooceny. Jeśli tego nie mamy, to nie uda się nam poderwać chłopaka, czy zapisać na zajęcia tańca. Na szczęście istnieją psychologiczne tajniki, które pomogą zbudować samoocenę.

Jaką masz samoocenę?

Samoocena znajduje się w naszym umyśle i od niej zależy, jak siebie cenimy, czy widzimy swoje mocne strony. Składają się także na nią przekonania, czy uda się nam osiągnąć sukces w różnych dziedzinach życia.

Negatywna samoocena jest dla ludzi wielkim ograniczeniem i balastem. Dzięki temu nie podejmujemy się wielu ciekawych aktywności na które byśmy się zapisali, jakbyśmy mieli więcej odwagi i nie oceniali siebie negatywnie.

Pozytywna samoocena jest lepsza, ponieważ człowiek lepiej się przystosowuje do zmieniającego środowiska. Można testować także różne ciekawe działania, dzięki temu życie nie będzie nudne.

Musimy pamiętać, że nasza samoocena nie ma wpływu na to, co myśli otoczenie. My możemy mieć niską, ale inne osoby mogą odbierać ją za pozytywną.

Jak zbudować silną osobowość?

Budowanie samooceny można zacząć na wiele sposobów. Na początku musimy uświadomić sobie, jak sami się oceniamy.

Sukcesy

Na początku musimy dostrzec własne, ostatnie sukcesy sprzed wielu lat. Warto je spisać na kartce i postarać się odpowiedzieć na pytanie: co takiego masz w sobie, że to udało się osiągnąć?

Cechy osobiste

Warto zastanowić się nad swoimi pięcioma cechami, które pojawiają się w różnych aspektach Twojego życia. Powinnyśmy znaleźć u siebie cechę, która pomoże nam osiągnąć to, czego pragniemy w życiu. A także warto znaleźć negatywną cechę, która może nam w tym przeszkodzić.

Wyobraź sobie idealnego siebie

Warto stworzyć także idealny obraz siebie i odpowiedzieć na pytanie, jaki jestem, co jest dla mnie ważne, jakie są nasze marzenia, a także jakie mamy oczekiwania wobec siebie i innych. Musimy dążyć do tego, by być taką osobą.

Powinnyśmy postarać się wypracować swoją samoocenę, ponieważ nie będziemy wtedy rezygnować z nowych doświadczeń. Niestety też na samoocenę wpływa nasze wychowanie, to jak traktowali nas rodzice, a także czy w nas wierzyli, czy podcinali skrzydła. Ale na szczęście można nad tym pracować całe życie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *