Jak przeżyć upały?

Większość ludzi ma to do siebie, że ciągle narzeka na pogodę. Jak jest zima, to na śnieg i temperaturę sięgającą minus 20 stopni. Aktualnie mamy piękne lato i jak temperatura sięga granic 30 stopni, to ludzie masowo narzekają.

Jak ulżyć sobie w upalne dni?

Jeśli nie chcemy „paść, jak muchy” to musimy zastosować się podczas upałów do kilku punktów, które wymieniłam poniżej.

1. Woda to życie

Najważniejsze jest picie dużej ilości płynów. Zalecane jest minimum 2 litry na dzień. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla organizmu. Najlepszym wyborem jest woda mineralna, niegazowana. Alkohol nie jest wskazany.

2. Ciepłe napoje

Naukowcy zalecają picie ciepłej herbaty, która na dłuższy czas gasi pragnienie. Zimne napoje dają tylko chwilowe poczucie ochłodzenia.

3. Jedzenie

Ciężkostrawne posiłki nie są wskazane. Najlepiej jest wybierać sałatki, owoce, warzywa. Idealnie sprawdzi się w tej roli arbuz, ponieważ zawiera dużo wody i ma mało kalorii.

4. Ochrona skóry

Jak wychodzimy na zewnątrz, to powinnyśmy zabezpieczyć skórę kremem ochronnym oraz jakimś sprayem przed insektami.

5. Wyjścia z domu

Przy dużym upale powinnyśmy unikać wychodzenia w największe słońce, czyli od 11.00 do 15.00. Jeśli to nieuniknione, to należy chodzić lub leżeć na kocu w cieniu.

6. Ubrania

Warto nosić także ubrania, wykonane z przewiewnych i naturalnych materiałów, a także otwarte buty, które zapewniają przepływ powietrza.

7. Ochraniaj oczy i głowę

Obowiązkowo powinnyśmy nosić nakrycie głowy, ponieważ dzięki niemu możemy uniknąć udaru mózgu. Podczas upałów należy zakładać czapki, chustki, kapelusze, a także nosić okulary z dobrym filtrem UV, które będą chronić oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Nie narzekajmy na upały, tylko się z nich cieszmy. Lato bardzo szybko przemija i musimy korzystać z pogody, bo zaraz będzie jesień i zima. Jeśli zastosujemy się do powyższych punktów, to pogoda nie będzie dla nas straszna. Możemy także zrobić sobie drzemkę bądź zaszyć się w klimatyzowanym pokoju z ciekawą książką lub filmem, który od dawna chcieliśmy obejrzeć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *