Lista świetnych filmów o himalaizmie – przekonaj się, jak jest na Nanga Parbat

W piątek zdarzyła się tragedia o której było głośno medialnie, ponieważ Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz utknęli na wysokości ok. 7.400 m pod kopułą szczytową Nanga Parbat.

Na szczęście w pobliżu pod K2 była baza z polskimi himalaistami i podjęła decyzję, że 4 Himalaistów wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera (możliwości przelotu), aby ruszyć z bazy pod K2 na akcję ratunkową pod Nanga Parbat. Udało się szybko zebrać pieniądze i mieliśmy nadzieję, że wszyscy zostaną uratowani.

Niestety Elisabeth Revol została odnaleziona, a Tomasz Mackiewicz został pod szczytem, nie udało się do niego dotrzeć. Akcja ratunkowa dla Tomasza Mackiewicza była niemożliwa ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne i wyczerpanie himalaistów.

Pewnie wszyscy o tym wiemy, ale w mediach społecznościowych pojawia się masę hejtu dla Adama i Denisa, czemu nie poszli dalej uratować Tomka. Niektórzy myślą chyba, że pokonywali oni delikatny spacer po śniegu na płaskim terenie.

Żywioł górski jest nieprzewidywalny, a pogoda może załamać się w każdej chwili. Dlatego postanowiłam przygotować dla Wa listę z najlepszymi filmami górskimi, żeby przekonać się na własnych oczach, że jest tam pięknie, ale strasznie!

Lista najlepszych górskich filmów

Everest

Film jest na faktach i przedstawia historię przewodnika górskiego Roba Halla, właściciela firmy Adventure Consultants, organizującej komercyjne wyprawy na Mount Everest. Podczas zejścia, napotkawszy na nagłe pogorszenie pogody, niestety Robowi nie udaje się dotrzeć do bezpiecznej bazy. Ginie na zboczach Everestu wraz z wieloma innymi osobami. Akcja zapiera dech w piersiach.

Nanga Parbat (2010)

Film opowiada o tragicznej wyprawie dwóch braci Messnerów na Nanga Parbat (8125 m) w 1970 roku. Niestety podczas wyprawy zginął młodszy z braci – Günther. Bracia są wyczerpani, nie mają zapasów pożywienia ani sprzętu potrzebnego do zejścia. Gdy już prawie docierają do obozu, Günther ginie przysypany lodową lawiną.

Czekając na Joe (2003)

Akcja filmu opisuje wyprawę dwójki alpinistów w Andy Peruwiańskie. Joe i Simon wspinając się na Siula Grande wybrali najtrudniejszą, zdradliwą trasę – zachodnią ścianę szczytu. W czasie schodzenia Joe spadł z urwiska, przypięty do liny. Simon nie wiedział co się stało, czemu Joe tak mocno obciążył linę, gdyż był kilkadziesiąt metrów wyżej. Nie mógł go złapać za ręce, bo miał odmrożone palce, więc postanowił odciąć linę. Joe wpadł do lodowej szczeliny, kilkanaście metrów niżej. Szczelina ta była labiryntem, miała wyjście na niższym poziomie. Wyjście to pozwoliło Joe na wydostanie się z pułapki. Na szczęście dotarł do obozu. Obaj przeżyli.

K2 (1991)

Film o dwóch przyjaciołach, którzy przeżyli wypadek na górze, K2.

Na szczęście Taylor odkrywa zamarznięte ciało Dallas i oczyszcza jego linę wspinaczkową. Taylor wstrzykuje Haroldowi automatyczny wstrzykiwacz epinefryny, a następnie zaczyna obniżać swojego przyjaciela do obozu bazowego. Podaje mu tam adrenalinę. Przed zmrokiem pojawia się pakistański helikopter. Wszyscy zostali uratowani.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *