Najlepsze gry planszowe

Na spotkaniach towarzyskich w Polsce nadal królują zazwyczaj telewizory. Goście siadają przed telewizorem w salonie i oglądają jakiś film, czy teledyski. Takie spotkania są bardzo nudne. Na zachodzie popularnością cieszy się granie w planszówki. Powoli ta moda zaczyna wchodzić do Polski.

Z tego co wiem, planszówki odrodziły się jakieś 8 lat temu, bo ludzie mają już dość grania na komputerach, gapienia się w telewizory, tablety. W końcu od technologii każdy musi czasami odpocząć. Nawet w polskich sklepach pojawia się ich więcej niż „Eurobiznes”, czy „Chińczyk”. Poniżej przedstawię Wam moje ulubione gry, które często wykorzystuje przy spotkaniach ze znajomymi.

Niestety w dzieciństwie nie miałam zbyt dużo gier. Rodzice nie chcieli ich kupować, bo mówili, że szybko pogubimy wszystkie elementy. Obecnie gry nie są rozrywką wyłącznie dla dzieci. Według mnie nie ma lepszej rozrywki na spędzenie wieczoru z rodziną, czy przyjaciółmi.

Najlepsze planszówki

Wilki i owce

Każdy gracz ma za zadane zbudować jak największe zamknięte ogrodzenie z owcami w danym kolorze. W czasie gry dokłada się kartoniki z rysunkami. Inni gracze mają układać swoje owce i przeszkadzać przeciwnikom, np. dostawiając wilki do pastwisk. Gra jest dla 4 osób, bardzo ładnie wykonana.

Carcassone

Ciekawa gra. Gracze losują różne części terenu, a dołożenie żetonu wymaga dopasowania go do rzeźby terenu, np. droga do drogi, łąka do łąki. Zwycięża osoba która zdobędzie największą liczbę punktów po wyczerpaniu wszystkich kartoników.

Świat dysku

Ciekawa gra bazująca na książkach Terry’ego Prachett’a, wyróżnia ją piękna, malowana plansza, która podzielona jest na dzielnice. Każdy gracz ma inny cel i może skończyć się ona niespodziewanie, bo łatwo przeoczyć, ze ktoś zbliża się do zwycięstwa. Gra dla 4 osób.

Dixit

Ciekawa gra planszowa polegająca na skojarzeniach. Narrator musi wybrać skojarzenie do swojej karty nie pokazując jej innym. Pozostali wybierają tę kartę do której pasuje skojarzenie. Nie mają pojęcia kto dał jaką kartę muszą znaleźć tą, która należała do narratora. Grać może w nią dowolna ilość osób.

Wsiąść do pociągu – Europa

Gra polega na ty, żeby budować trasy dla pociągów na mapie XIX-wiecznej Europy. Nie wiemy, jakie trasy są wybudować nasi rywale i mogą nam pokrzyżować ruchy. Mogą blokować trasy i stanąć nam na drodze. Gra jest długa i bardzo wciągająca. Dla 2 do 5 osób.

Monopol

Popularna gra, której nie trzeba przedstawiać nikomu. Polega na poruszaniu się po kwadratowej planszy i nabywaniu nieruchomości. Gracze, którzy znajdą się na posiadanej przez nas nieruchomości muszą zapłacić karę. Gra ma ponad 80 lat i nadal ją ludzie kupują.

Dracula

Jeden z graczy wciela się w księcia ciemności, a pozostali w łowców wampirów. Gracze poruszają się po XIX-wiecznej mapie Europy i próbują znaleźć Draculę. On jest potężny i działa w pojedynkę. Gra jest pięknie wydana.

Chcę grać, a nie mam gier

W niektórych miejscach odbywają się wieczory grania w planszówki. Jeśli chcemy sprawdzić, jak czujemy się podczas grania, to możemy się wybrać. Poza tym jest to świetna inicjatywa do poznania nowych osób, jak i przetestowania gier, czy dana planszówka się nam spodoba.

Dostępne są nawet miejsca, w których możemy wypożyczyć planszówki na dany czas.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *