Wielki powrót kleszczy po zimie

Skończyła się już zima, nastała zima, więc będziemy spędzać coraz więcej czasu na spacerach. Ale niestety pojawiają się wygłodniałe po zimie kleszcze, które z powodu delikatnych przymrozków nie wymarły. W ich zwalczaniu najgorsze jest to, że nie posiadają one naturalnych wrogów i przez to jest ich więcej i więcej na świecie.

Gdzie najczęściej są kleszcze?

Kiedyś można je było tylko spotkać w środku w lasach, ale teraz najczęściej można je złapać przed lasami, w parkach, czy na miejskich trawnikach. Musimy być ostrożni i zawsze po spacerze kontrolować swoje ciało.

Kleszcze to są pajęczaki z gatunku roztoczy, które do prawidłowego rozmnażania i rozwoju potrzebują krwi. Same kleszcze nie są zagrożeniem, ale choroby, których są nosicielami. Do najczęstszych należą: borelioza, anaplazmoza, babeszjoza oraz riketsjoza.

Pajęczaki nie wspinają się po drzewach, najczęściej bytują w trawnikach, maksymalnie do 150 cm. Najczęściej ustawiają się na skraju liści, gdzie czyhają na żywiciela. Dodać warto, że są ślepe, ale posiadają węch i wyczuwają ofiary.

Jak zapobiegać kleszczom?

Gdy jesteśmy na spacerze, to musimy postarać się o to, żebyśmy my nie złapali kleszcza, czy nasz pupil. „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Po spacerze obowiązkowo musimy obowiązkowo obejrzeć swoje ciało, jak i psa. Największa aktywność kleszczy jest w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Bardzo rzadko się zdarza, że kleszcz od razu wbija się w skórę. Najpierw wędruje po ciele, żeby znaleźć najlepsze miejsce, które jest ciepłe, mocno ukrwione i ma cienką skórę. Najczęściej wybiera miejsce za brzuchem, uszami, pachami, czy okolice krocza.

Obecnie z psem jest łatwiej, ponieważ w sklepach dostępnych jest mnóstwo preparatów, które zapewniają ochronę przed kleszczami, np. obroże, które zawierają specjalne związki, dzięki którym kleszcze omijają psy z daleka.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Gdy zostaniemy zaatakowani przez kleszcza, to nie powinnyśmy go wyciskać! Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do kupienia w każdej aptece za pomocą którego go podważamy i wyrywamy. Możemy także wykręcić kleszcza za pomocą pęsety. Należy go wykręcać w odwrotną stronę, niż ruch wskazówek zegarka przy skórze. Jeśli się boimy, to możemy pojechać na pogotowie lub z psem pójść do weterynarza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *