Witaminowa bomba – kiełki

Kiełki są to rośliny we wczesnej fazie wzrostu. Otrzymuje się je z nasion niektórych roślin. Mają bardzo dużo składników odżywczych, które są wytwarzane podczas procesu kiełkowania. Zawierają m.in. wit. A, C, PP, E, H, K, kompleks wit. B, koenzym Q10, wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, siarka, miedź, cynk, jod, mangan, lit, selen i wiele, wiele innych

1

Kupiłam sobie niedawno kiełkownicę za około 30 zł. Składa się ona z trzech okrągłych misek do kiełkowania o średnicy 20 cm. W każdym pojemniku jest dziurka oraz syfon. Dzięki temu woda przepływa między poziomami. Kiełki nie gniją. W komplecie mamy pojemnik na wodę i przykrywkę.

Uprawa kiełków

6

Do kiełkowania kupujemy nasionka specjalne przeznaczone do tego celu. Nie możemy stosować nasion z przeznaczeniem do sadzenia w ziemi. Najlepiej kupić specjalne nasionka do kiełkowania w sklepie z ekologiczną żywnością. Będą one wolne od pestycydów.

Nasiona do kiełkowania rozkładamy na pojemnikach, tak żeby na siebie nie zachodziły. Codziennie przepłukujemy kiełki przegotowaną wodą w ilości 0,5 litra. Nasiona są wtedy odpowiednio nawodnione.

3

Należy zwracać uwagę, czy syfon nie jest zatkany. Jeżeli woda się nie przelewa, może się okazać, że za mało wlaliśmy do pierwszej szalki lub się przytkał syfon.

Przy wzroście roślinek powstają czasami włókienka między korzeniami, w przypadku lucerny, gorczycy, pszenicy, rzeżuchy, sezamu. Wygląda to podobnie, jak pleśń, ale ją poznamy po kolorze szarym i brzydkim zapachu.

Kiełki zbieramy po około 5-8 dniach, gdy zrzuciły łupinę oraz mają wyrośnięte listki. Przechowujemy je potem w lodówce do siedmiu dni.

Dlaczego warto zacząć uprawiać kiełki?

4

Ja hoduję kiełki, ponieważ są one w sklepach bardzo drogie. Podoba mi się też to, że mogę wyhodować różne kiełki, dzięki temu ich jedzenie nie będzie nudne. Poza tym świeże mam codziennie, przez cały rok. Mam też pewność, że są one bez pestycydów i innych środków do ochrony roślin.

W sklepach dostępne są kiełki fasoli mung, brokułu, ciecierzycy, rzodkiewki, kukurydzy, grochu, soczewicy, soi, słonecznika, bazylii, lucerny, pora i wiele innych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *