12 atrakcji Górnego Śląska

Z racji tego, że mieszkam od urodzenia na Śląsku, przygotowałam dla Was zbiór dwunastu atrakcji turystycznych, które warto tutaj zwiedzić. Większość osób myśli, że Śląsk, Katowice i okolice, to same kopalnie i zaniedbane tereny. Na szczęście tak nie jest. Znajduje się tutaj dużo przepięknych, zielonych miejsc godnych odwiedzenia. Przygotowana przeze mnie lista mogłaby mieć nawet ponad sto pozycji.

1

1. Nikiszowiec – to wyjątkowe miejsce, które zachwyca swoim klimatem wszystkich turystów. Składa się ono z 9 bloków z czerwonej cegły, wewnątrz których znajduje się podwórko. W centrum tej dzielnicy znajduje się Kościół Św. Anny oraz rynek, na którym odbywają się często różne targi, oraz wystawy.

2

2. Spodek – jest to hala widowiskowa, w której odbywają się wielkie koncerty i imprezy sportowe. W okresie zimowym działa też tutaj lodowisko. Najważniejszy i najbardziej znany symbol w Katowicach.

3

3. Park Kościuszki w Katowicach – jest to największy park w tym mieście, który istnieje od 1888 roku. Zajmuje on aż 72 ha. Znajduje się tam przepiękny drewniany kościołek z 1510 roku.

4

4. ZOO w Chorzowie – znajduje się tutaj 300 gatunków zwierząt. Warto zwiedzić to miejsce, bo dostarcza ono niezapomnianych wrażeń, szczególnie dzieciom. Dostępne jest tutaj też mini zoo, które jest ulubionym miejscem dla dzieci, bo mogą bawić się w tym miejscu ze zwierzętami i je dotykać.

5

5. Park Śląski – jest to największa atrakcja górnośląskiej aglomeracji. Leży on na granicy Chorzowa i Katowic. Mieści się tutaj dużo ciekawych miejsc, takich jak: ZOO, Planetarium, Wesołe Miasteczko, Park Linowy, Kolejka Elka, Górnośląski Park Etnograficzny, Rosarium, Kąpielisko Fala.

6

6. Kopalnia Guido w Zabrzu – możemy tutaj zwiedzać poziom 170, 320 i 355 metrów pod ziemią. Kopalnia leży na ciekawym Szlaku Zabytków Techniki. Jest to unikat na skalę światową, nie ma takiej drugiej zabytkowej kopalni na świecie.

7

7. Dolina Trzech Stawów – to naprawdę ciekawy obszar rekreacyjny, który znajduje się blisko centrum Katowic. Możemy skorzystać tutaj z przystani wodnej i wypożyczalni sprzętu wodnego. Dostępnych jest też dużo ścieżek rowerowych, spacerowych oraz wielki plac zabaw dla dzieci.

8

8. Giszowiec – to przepiękna, unikatowa dzielnica Katowic, która została założona w roku 1906. Znajduje się ona na Szlaku Zabytków Techniki. Dostępnych jest tutaj dużo zabytkowych domków, karczma, sklepy. W pobliżu znajduje się wielki las, w którym jest przepiękny staw Janina. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek i rekreację, np. wędkarstwo.

9

9. Zamek w Pszczynie – neobarokowy zamek, który przypomina Pałac. Znajduje się on w pobliżu rynku. Co najważniejsze, obiekt można zwiedzać i znajdziemy tutaj oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku. Na zewnątrz jest malowniczy Park Pałacowy.

10

10. Zamek w Ogrodzieńcu – są to ruiny XIV wiecznego zamku Bonerów, które są udostępnione do zwiedzania w całości. W ciągu roku odbywają się tutaj różne imprezy, typu walki rycerskie, czy koncerty. W pobliżu znajduje się także Skalne Miasto Podzamcza, jest to labirynt skał wapiennych, po których można chodzić, czy się wspinać.

SONY DSC

11. Palmiarnia w Gliwicach – znajdują się w niej cztery pawilony tematyczne, w których rośnie ponad 6000 roślin.

12

12. Ogrody Kapiasy – znajdują się w Goczałkowicach-Zdrój. Jest to idealne miejsce na spacer i na odpoczynek. Czynne są one przez cały rok. Zasadzonych jest tutaj dużo drzew, kwiatów, krzewów. Składają się w ogrodów Starych i Nowych. Obie części budzą podziw i są zadbane. Wstęp jest bezpłatny. Znajduje się też tutaj restauracja, plac zabaw dla dzieci oraz wielki sklep ogrodniczy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *