Polska scena elektroniczna coraz lepsza – poznaj ją dziś

W wolnym czasie lubię słuchać muzyki. Najbardziej doceniam polskie zespoły, które nie są jeszcze tak bardzo popularne. Poniżej zamieszczę Wam listę ciekawych duetów, które wyróżniają się na polskiej scenie muzycznej. Polska scena elektroniczna w ostatnim czasie bardzo się rozwija, a nasi artyści doceniani są coraz bardziej za granicą. Muzyka jest przyjemna, nieco nastrojowa, a nieco taneczna. Jeśli nie znacie jeszcze poniższych zespołów, to koniecznie przesłuchajcie ich utworów.

bf3cbf94-c719-4f14-ad1c-ef634cdbdb9d

KROKI

Zespół tworzą Jaq Merner, Szatt i Paweł Stachowiak. Inspiracje sięgają do jazzu, soulu, Indie rocka, a wszystko połączone jest z eksperymentalną elektroniką. Wspólną działalność zapoczątkowała współpraca chłopaków przy albumie „Bloom” Szatta. Na swoim koncie mają  zaledwie kilka utworów, w tym jeden oficjalny singiel „Who You Are”, a już zrobili wielką karierę i występują na największych festiwalach.

XXANAXX

Jest to duet z Warszawy tworzący muzykę elektroniczną. Na swoim koncie mają już dwa albumy, które zdobyły wielką popularność. Występują na największych polskich festiwalach. Pierwszy singiel zatytułowany „Disappear” ujrzał światło dzienne w grudniu 2012 roku. 27 maja 2014 roku ukazał się pierwszy długogrający album studyjny Xxanaxx pt. Triangles, a 3 czerwca 2016 został wydany drugi album długogrający zespołu pt. FWRD. Zespół wystąpił na licznych koncertach i festiwalach m.in Open’er Festival, Audioriver, Tatarak, Selektor, Malta Festival i wielu innych.

REBEKA

To poznański zespół, utworzony przez Iwonę Skwarek i Bartosza Szczęsnego (choć początkowo był to solowy projekt artystki). Muzyka duetu to połącznie eksperymentalnego popu i elektroniki, w klimacie retro. Debiutancki album zespołu, „Hellada”, ukazał się w 2013 roku. Zespół miał okazję występować przed Damonem Albarnem na Malcie i na większości polskich festiwali. Charakterystyczne dla zespołu jest wykorzystywanie keyboardu Casio w połączeniu z komputerem oraz emocjonalne, minimalistyczne kompozycje połączone z tekstami w języku angielskim.

THE DUMPLINGS

Jest to polski duet muzyczny, który wykonuje muzykę typu electropop. Na początku swoją twórczość publikowali na YouTube. Zespół tworzą Justyna Święs i Kuba Karaś, pochodzą z Zabrza. W 2014 zespół wydał swój debiutancki album No Bad Day. The Dumplings zagrali już na festiwalu Opener i Off. Aktualnie zespół promuje swój debiutancki album „No Bad Days”, który miał swoją premierę 13 maja.

KLAVES

22-letni Mikołaj Gramowki z Poznania zdobywa popularność polskiej sceny elektronicznej. Częściej można go usłyszeć w klubach za granicą niż w Polsce. W 2013 roku wydał debiutancką płytę „At Dawn Again”. Jego utwory pojawiły się na falach BBC Radio 1Xtra, oraz BBC Radio 6. Występował na kilku ważnych festiwalach, między innymi na Gdyńskim Openerze, oraz na Burn Selector Festival w Warszawie.

KIXNARE

Kixnare to naprawdę Łukasz Maszczyński. Producent i DJ o hiphopowych korzeniach pochodzi z Częstochowy, a obecnie mieszka w Krakowie. Od 2010 związany jest z firmą U Know Me Records, w której wydał albumy „Digital Garden” (2010) oraz „Red” (2013).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *