Zacznij się szanować – mów NIE

Wiele ludzi boi się odmawiać innym, ponieważ nie chcą zranić drugiej osoby. Nie potrafią odmówić, a jak to zrobią, to mają wielkie wyrzuty sumienia. Przez to inni ludzie wchodzą im ciągle na głowę. Czy mówienie zawsze „tak”, jeśli nasz mózg krzyczy „nie rób tego” jest dobre? Według mnie nie. Będziemy ciągle odczuwać pretensje o wymuszone „tak”.

Dookoła otaczają nas różni ludzie i w pewnym momencie każdy będzie chciał wykorzystać naszą uległość. Jeśli nie będziemy odpowiednio asertywni, to stracimy dużo czasu, a nic nie zyskamy. Musimy się nauczyć mówić „NIE”.

Gdy komuś czegoś odmawiamy, najbardziej boimy się obrażenia drugiej strony. Musimy postarać się o to, żeby nie mówić „nie” ordynarnie, bo wtedy możemy zranić uczucia. Jeśli powiemy „nie” i dodamy krótkie wytłumaczenie, to będzie wszystko dobrze. Jeśli zależy ci na relacji z daną osobą, powinnyśmy powiedzieć tak: „Nie podwiozę Cię jutro, ponieważ mam bardzo dużo pracy w domu i chciałbym uwinąć się z tym przed weekendem, bo muszę w końcu odpocząć”.

Kiedy mówić?

  • Nie mamy czasu – każdy człowiek czasami ma tyle zajęć, że na nic nie ma czasu. Lepiej od razu odmówić niż być przemęczonym. Na spokojnie należy wyjaśnić wszystko i nikt na nas się nie obrazi.
  • Czujemy się wykorzystywani – niektóre osoby nagminnie wykorzystują uległość bliskich osób. Proszą np. codziennie o opiekę nad dzieckiem za darmo, a sami idą do kosmetyczki, czy na plotki z przyjaciółkami. Jeżeli czujemy się non stop wykorzystywani, to powiedzmy w końcu „NIE”.    
  • Dziecko wymusza na nas różne rzeczy – dzieci bardzo szybko wyczują, że mamy łagodny charakter i będą regularnie wymuszać wszystko płaczem, czy krzykiem, gdy nie spełnimy ich zachcianki. Pamiętaj, że jeśli będziesz często ulegać dziecku, to będzie z tego korzystało na każdym kroku. Trzeba być stanowczym.
  • Jeśli prośba nie jest zgodna z naszymi przekonaniami – w życiu najważniejsza jest harmonia z samym z sobą i nic nie możemy robić na siłę. Jeśli ktoś poprosi cię, żeby ukraść sukienkę w sklepie, to przecież tego nie zrobisz.

Ciekawa książka

Mnie w nauce odmawiania innym pomogła książka, pt. „Sztuka mówienia nie” napisanej przez Henry Cloud i John Townsend. Dzięki niej nauczyłam się odmawiać bliskim, jak i przyjaciołom i znajomym z pracy. Warto ją przeczytać, ponieważ nauczymy się w niej opracowywać własny program wytaczania osobistych granic wolności i niezależności. Wskazówki warto zastosować w codziennym życiu. Napisana jest prostym językiem. Przedstawionych jest w niej dużo przykładów z codziennego życia. Wplecione są nawet fragmenty z Pisma Świętego udowadniające, że odmowa czegoś komuś była zamysłem Boga.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego postu uda Ci się nauczyć odmawiać. Nie zawsze trzeba każdemu pomagać. Pamiętaj, że najważniejsza jest harmonia Twojego życia. Na początku, jak komuś odmówić, to osoba się zdziwi, a nawet obrazi, ale po pewnym czasie zyskasz szacunek, wzmocnisz pewność siebie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *